Clover Trail+ dalším útokem Intelu na smartphony

Albert Ryba | 28.02.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Asi není žádným tajemstvím, že Intel se již dlouho pokouší bez větších úspěchů prorazit s procesory pro smartphony a tablety. Nicméně protože si je vědom důležitosti tohoto trhu, nevzdává svoji snahu a uvádí další a další generace nízkoenergetických mobilních procesorů Atom. Poslední oznámení se týká platformy Clover Trail+, která byla představena na Mobile World Congressu v Barceloně.

Konkrétně jde o dvoujádrové SoC čipy Atom Z2580 s frekvencí 2 GHz, Atom Z2560 na 1,6 GHz a Z2520 s taktem 1,2 GHz. Tyto procesory rozšíří současnou nabídku Intelu, která již zahrnuje dvě mobilní platformy – Medfield pro smartphony s Androidem (Atomy řady Z24xx) a Clover Trail (Atomy řady Z27xx) pro tablety s Windows 8.

Clover Trail+ novou vlajkovou lodí pro smartphony

Nově představená platforma Clover Trail+ má na trhu nahradit právě zmíněný Medfield a bude tedy určena primárně pro smartphony s OS Android. Důraz má klást na rychlou grafiku, solidní výpočetní výkon a na rychlý přístup k paměti. Jedním z prvních smartphonů, který by měl nové procesory využít, je Lenovo IdeaPhone K900 s 5,5“ displejem s podporou full HD rozlišení. Konkrétně v něm bude využit Atom Z2580, 2 GB RAM, 16 GB úložného prostoru a bude vybaven i 13MPx kamerou. Dostupný by měl být již v druhém čtvrtletí roku 2013. Nicméně bude mu chybět podpora LTE.

Procesory z platformy Clover Trail+ ale mohou být využity i v tabletech s Androidem a výrobci jako Asus či ZTE již potvrdily, že plánují takové přístroje uvést na trh. Mírným hendikepem je to, že nové Atomy řady Z25xx jsou stále vyráběny 32nm procesem, ale již během letošního roku plánuje Intel uvedení 22nm čipů Merrifield, které mají být určené pro smartphony. To by měl být výrazný posun oproti konkurenčním čipům, které zatím nepřesáhly hranici 28 nm.

Dohánění vlaku místo revoluce

Pro tablety pak chystá Intel svůj první čtyřjádrový ultramobilní Atom (platforma Bay Trail), který by měl být k dispozici před koncem roku. Intel podle svých slov již intenzivně spolupracuje s výrobci jako Compal, ECS, Pegatron, Quanta a Wistron, aby mohly co nejrychleji po uvedení těchto procesorů vypustit na trh čtyřjádrové tablety s Androidem i s Windows. Je pravdou, že Intel má v této oblasti poměrně velké zpoždění a konkurenti z tábora ARM, jako třeba nVidia či Samsung, již mobilní čtyřjádra nabízejí delší dobu. Místo revoluce tak jde spíše o dohánění ujíždějícího vlaku.

Intel se nezaměřuje jen na procesory, ale i na celulární modemy, které jsou v oblasti smartphonů kritickou komponentou a mohou mít klíčovou roli v oblasti konkurenceschopnosti. Platforma Clover Trail+ používá čip XMM 6360 s podporou HSPA+ s teoretickou přenosovou rychlostí až 42 Mb/s (to je dvojnásobek oproti předchozí generaci XMM 6260). Intel také plánuje nahradit 4G LTE modem XMM 7060 modernějším modelem XMM 7160, který umí pracovat ve více pásmech LTE a měl by najít uplatnění jak ve smartphonech, tak i v tabletech a ultraboocích. Současně se Intel snaží vyvinout i procesory, které by již přímo obsahovaly 3G a 4G modemy, a zvýšil tak stávající stupeň integrace. Zde je pro něj velkou konkurencí například Qualcomm, který nastavuje v oblasti integrace vysokou laťku.

První reakce analytiků k plánům Intelu jsou spíše konzervativní a i když nové produkty hodnotí kladně, podle nich nepřinesou žádný přelom či zásadní změnu poměru sil na trhu s mobilními zařízeními. Několik výrobců jistě nové čipy Intelu vyzkouší, ale pozici tábora ARM to jistě nijak neohrozí. Nicméně větší nabídka umožní lepší výběr uživatelům a konkurenční tlaky mají obvykle pozitivní vliv na inovace. Většina komentátorů se ale shoduje v tom, že se mu jen těžko podaří získat v mobilním světě takovou pozici, jakou má v oblasti notebooků, PC a serverů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz