Gartner: Současná role ředitelů IT se stává zastaralou

Albert Ryba | 26.02.2013 | Analýzy | Žádné komentáře

Spolu s novými modely práce s informacemi a computingu, které pronikají do firem, klesá význam tradičních ředitelů IT (CIO – chief information officer) a význam naopak roste u technologických ředitelů (CTO – chief technology officer) a ředitelů zodpovědných za práci s daty (CDO – chief data officer). Role klasického CIO se tak podle analytika Gartneru Douglase Laneye stává již zastaralou a redundantní.

Zatímco pozice technologických ředitelů je ve firmách poměrně zavedená, role CDO je spíše nová, ale její význam roste. CDO je konkrétně zodpovědný za správu a governanci dat ve firmě a za jejich správné využití jakožto aktiva. A to pomocí metod zpracování dat, analýz či data miningu.

Podle průzkumu Gartneru mezi 300 globálními společnostmi má svého CDO zatím jen asi 2 % z nich, nicméně toto číslo má do budoucna rychle stoupat a to hlavně v nadnárodních společnostech. Laney je totiž přesvědčený, že do tří let bude mít svého CDO již polovina nadnárodních firem. Tím se bude oslabovat tradiční pozice ředitelů IT (CIO), pod něž v současnosti zodpovědnost za firemní data sice také spadá, ale ti obvykle nemají časové možnosti věnovat se jejich maximálnímu využití.

Tradiční ředitel IT ztrácí smysl

Douglas Laney tvrdí, že většina CIO ve firmách se zaměřuje hlavně na technologickou stránku svojí činnosti, že už úplně zapomněli, co znamená slovo „informace“ v celém názvu jejich pozice chief information officer. Nicméně význam dat pro podnikání v současnosti výrazně roste a nutnost osoby přímo zodpovědné za jejich správu a využití je proto zcela na místě. Laney není jediný, který má ohledně budoucnosti ředitelů IT určité pochybnosti a například analytička IBRS Sue Johnstonová prohlašuje, že role dnešní CIOs jsou zahrnuti jednoduše příliš mnoha povinnostmi a je jen otázkou času, než se tato původně jedna pozice rozštěpí v jednotlivých firmách na větší počet. Více také viz článek Ředitelé IT se mění v „odborníky na všechno“.

Johnstonová říká, že ředitelé IT byli obvykle zodpovědní za fungování IT infrastruktury ve firmách, nicméně v současnosti jsou rozpolcení mezi technologií a byznysem. Musí zařídit, aby dostupné technologie lépe podporovaly podnikání firmy a to je tak komplexní úkol, že na něj zvlášť v nadnárodních společnostech jeden člověk prostě nemůže stačit. Navíc nejde jen o to, aby technologie podporovaly byznys, ale aby pomocí dostupných nástrojů umožnily firmě lepší využití jejích informací pro kvalitnější služby zákazníkům. To je již oblast, ve které většina CIOs nemá dostatečné znalosti, protože něco takového po nich dosud nebylo obvykle ani požadováno.

Nová generace CIO na scéně

Právě náplní činnosti CDO nejsou jen holá data, ale data chápaná jako aktiva s velkou hodnotou pro organizaci. Data proto nesmí být vnímána jako „vedlejší produkt“ podnikání, ale naopak jako velmi cenný zdroj pro další rozvoj. Laney předpovídá, že v dohledné době dojde ve firmách k jasnému rozčlenění tří sfér – byznysu, technologií a informací.

CIO by pak neměl být zodpovědný za jednu nebo dvě z nich (jak to bylo dosud), ale být nad všemi třemi a dohlížet na to, aby technologie a informace sloužily byznysu. Nicméně tím se jeho role změní a nepůjde již o tradičního ředitele IT, ale o nově definovanou pozici, která v řadě případů bude vyžadovat i nové pracovníky. Za samotné oblasti technologií a informací by pak měly být zodpovědní CTO a CDO. Toto rozčlenění pravomocí dává podle Gartneru v dnešní době smysl a lze předpokládat, že se v budoucnu stane hlavně ve velkých nadnárodních společnostech standardem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz