HP chce začít nabízet tablety s Androidem, uspěje?

Albert Ryba | 15.02.2013 | Hardware, Mobilita | 1 komentář

Cesta společnosti HP v oblasti smartphonů a tabletů je více než trnitá. Po původní snaze prorazit s okrajovým WebOS a následné sázce na tablety Windows se podle všeho nyní zdá, že se HP přidá k velkému táboru výrobců přístrojů s Androidem. Ani tato cesta ale není bez rizik.

Finální rozhodnutí o nasazení Androidu jako primární mobilní platformy sice nebylo ještě oficiálně zveřejněno, ale web ZDNet již v odkazu na interní zdroje HP informoval, že se tento gigant chce v budoucnu zaměřit právě na Android. HP se tak chce svézt na popularitě tohoto mobilního OS, nicméně s tím souvisí i riziko spojené s velkou a zavedenou konkurencí a také s nízkou možností odlišení se od ní. Android je navíc považován za jeden z hlavních cílů kyberútočníků a jeho zranitelnost firmy spíše vede k nasazování tabletů a smartphonů od Applu.

Android jako jediná možnost?

Přechod k Androidu bude také znamenat částečné poškození vztahů s Microsoftem, který byl pro HP dlouhodobým partnerem. Nicméně o přístroje s Windows RT příliš velký zájem není (a ani HP se touto cestou nechce vydat) a vybavenější tablety s Windows 8 trpí vysokou cenou, velkou spotřebou a z toho plynoucí nižší mobilitou. Nehledě na to, že výrobci stále čekají na příchod procesoru Intel Atom Z2760, který by měl x86 tablety učinit konkurenceschopnější.

Android se tak pro Hewlett-Packard stává víceméně jedinou možnou cestou a doufejme, že bude mít s touto platformou větší úspěch než dosud. Protože HP akutně potřebuje zvýšit svojí přítomnost na trhu s post-PC přístroji, neboť prodeje klasických počítačů a notebooků stále klesají a s tím se HP snižují i tržby z této kategorie.

Nicméně ne každý z velkých výrobců měl s Androidem úspěch a například Dell nebo Acer dlouhodobě bojují alespoň o malý kousek koláče na trhu s mobilními řešeními. Zdá se ale, že bez výraznějších výsledků. Podle analytiků lze navíc očekávat, že přístroje HP s Androidem nebudou patřit mezi ty levnější a budou tedy muset nabídnout nějakou přidanou hodnotu, za kterou si koncoví uživatelé i firmy rády připlatí.

Informace o tom, že HP pracuje na tabletu s Androidem, se objevují již několik týdnů, díky čemuž lze očekávat, že finální produkt by se měl dostat na trh ještě v tomto roce. Žádné bližší specifikace však nejsou známy.

Co se týká tabletů s Windows 8, jejich vývoj HP s největší pravděpodobností zatím neutlumí, ale podle všeho budou spíše doplňkem portfolia. Neboť zájem o přístroje s novými Windows 8 je zatím poměrně chladný a podíl tohoto OS na trhu je podle měření agentury Net Applications zatím jen lehce přes 2 %. Raketový nástup, který by kopíroval úspěch Windows 7 se tedy nekoná, na což ostatně již předem upozorňovali analytici Gartneru, kteří již v roce 2011 hovořili o tom, že Windows 7 budou posledním masově používaným OS Microsoftu.

1 komentář u článku “HP chce začít nabízet tablety s Androidem, uspěje?”

  1. Kukla napsal:

    HP se plácá jako ryba na suchu a neví kam. O předražené HP tablety s Androidem bude asi těžko rvačka, když se poměrně slušně vybavené „no name“ 7″ modely dají sehnat kolem 2000-2500 Kč a 9″ kolem 4000Kč. Předpokládám, že HP bude chtít tak trojnásobek jen za to, že na tom bude již poměrně zdiskreditované logo HP. Děkujeme, ale nemáme zájem!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz