Jak zdarma a účinně zašifrovat vaše data

Roman Kadlec | 01.02.2013 | Bezpečnost | Žádné komentáře

Ochrana dat, ať už jde o pevný nebo přenosný disk, dokumenty a e-maily, je v některých případech důležitá. Velké společnosti obvykle využívají pokročilé řešení zabezpečení, které si malé a začínající firmy nebo běžný jednotlivec nemohou dovolit.

K dispozici je však i řada osvědčených řešení, která jsou zdarma. Přehled některých z nich vám nyní přinášíme.

Bezpečnější hesla

Základem každého zabezpečení je heslo a platí to i v případě šifrování dat. Software, který vám data zašifruje, obvykle žádá zadání hesla, které slouží k dešifrování. Pokud si chcete své zašifrovaná data chránit, třeba vymyslet dostatečně silné heslo – pro tyto účely můžete použít např. webový nástroj Password Checker. Tato utilita analyzuje, jak silné je vaše heslo a pokud není jeho síla dostatečná, je to důvod pro jeho zlepšení.

Šifrování pevného a přenosného disku

Pokud používáte operační systém Windows Vista nebo Windows 7 ve verzi Ultimate / Enterprise, resp. Windows 8 Pro / Enterprise, máte k dispozici nástroj BitLocker. Ten vám zašifruje celý pevný disk za předpokladu, že váš počítač je vybaven čipem TPM. Funkci BitLocker naleznete v rámci ovládacího panelu v kategorii Systém a zabezpečení, resp. jednoduše přes vyhledávání. Pokud čip TPM nemáte, BitLocker vám po pokusu o zašifrování disku vypíše chybu. V takovém případě a také tehdy, pokud BitLocker není součástí vašeho systému, můžete využít např. utilitu TrueCrypt a nebo DiskCryptor.

Přenosný disk můžete zašifrovat pomocí nástroje BitLocker to Go. Je součástí zmiňované utility BitLocker. USB flash disk pak můžete zašifrovat i bez čipu TPM. Pokud BitLocker nemáte, opět můžete použít program TrueCrypt.

Šifrování připojení k internetu

Nejjednodušší způsob, jak zabránit úniku dat při používání veřejných sítí Wi-Fi (např. na letišti), je použití tunelu VPN. Množství firem má k dispozici vlastní tunel VPN, na internetu však najdete řadu služeb, které vám garantují dostupnost a bezpečné surfování internetem. Z takových služeb zmiňme třeba Strong VPN, LogMeIn Hamachi nebo Black Logic.

Šifrování cloudových úložišť

Cloudová úložiště, jako jsou Dropbox nebo SugarSync, vaše data šifrují – konkrétně přenos dat na servery poskytované služby. Šifrované jsou i soubory, které jsou na serverech uloženy. Tyto služby však disponují klíčem k dešifrování souborů. Pokud si chcete být jisti, že k vašim datům nebude nikdo přistupovat, využijte program TrueCrypt pro automatické šifrování složky Dropboxu (resp. jiného příslušného adresáře).

Šifrování e-mailu

Pokud používáte Outlook, můžete si zašifrovat e-mailovou komunikaci s jiným uživatelem. Aby však příjemce e-mailu dokázal zprávu dešifrovat, je potřeba s ním sdílet speciální digitální ověření. Microsoft na svých stránkách nabízí podrobný návod, jak si toto ověření vytvořit. Šifrování zpráv můžete následně aktivovat v možnostech v rámci nastavení zabezpečení.

V případě Gmailu (tato služba ukládá všechny e-maily na serverech Googlu) je přenos zpráv šifrován. Do počítače se nestahuje nic, a tak jediné nebezpečí představuje přístup do vašeho uživatelského účtu. Kromě zabezpečení pomocí hesla spustil Google i verifikaci ve dvou krocích – uživatel se musí přihlásit pomocí hesla a vygenerovaného šestimístného čísla. Ale pokud z nějakého důvodu potřebujete šifrovat text zprávy, webová aplikace AES Encryptor je výborná pomůcka. Na základě hesla vám tato aplikace text zašifruje a následně dešifruje. Toto šifrování lze uplatnit na jakýkoliv text.

Šifrování dokumentů

Na závěr ještě zmiňme, že dokumenty v rámci kancelářského balíku Microsoft Office lze zašifrovat přímo přes příslušný software. K nastavení se dá přistupovat přes Soubor – Oprávnění – Zašifrovat pomocí hesla. Dokumenty PDF můžete šifrovat přímo přes Acrobat X Pro nebo přes bezplatný software PDFMate Free PDF Merger.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz