Pevné disky čeká letos pokles prodejů i cen

Albert Ryba | 05.02.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Trh s pevnými disky čeká letos výrazný pokles. Předpovídají to analytici agentury IHS iSuppli, kteří meziroční propad obratu výrobců v roce 2013 odhadují na 12 %. Důvodem má být zejména klesající zájem o klasické počítače a také větší prodeje SSD.

Podle IHS iSuppli obrat na trhu s pevnými disky letos klesne z loňských 37,1 miliardy dolarů na 32,7 miliardy a ani v následujícím roce nelze očekávat zvýšení prodejů a nejpravděpodobnější je další mírný pokles.

Pevné disky pod tlakem

Fang Zhang, analytik zaměřený na úložné systémy v IHS, tvrdí, že tlaky na klasické pevné disky jsou způsobené mnoha faktory. Jedním z nich je pokles cen SSD, které jsou nyní stále dostupnější. Také prodeje smartphonů a tabletů rostou na úkor PC a navíc ceny pevných disků po loňských kritických měsících (způsobených nedostatkem zásob díky povodním v Thajsku) již klesly na poměrně nízkou úroveň. Zejména se to týká vysokokapacitních modelů. Výsledkem těchto tlaků bude další snižování cen HDD v průběhu celého roku a podle IHS iSuppli dojde letos ke snížení ceny zhruba o 7 procent. Nicméně i přes tento stav zůstanou klasické magnetické pevné disky stále nejdůležitějšími médii pro ukládání dat, zejména v oblasti podnikového computingu, dodává Zhang.

I když ceny SSD klesají a jejich kapacity rostou, stále v poměru ceny za gigabajt nemohou HDD konkurovat. SSD sice vítězí v přenosových rychlostech a jsou vhodné pro systémy pracující s malými objemy dat, ale v případě potřeby ukládání velkých objemů informací vyjde jejich použití neuvěřitelně draho. Například společnost Western Digital by v blízké době měla uvést na trh disk Helium s kapacitou 5 TB, zatímco kapacita běžně prodávaných SSD končí zhruba na desetině této hodnoty.

I díky tomu lze za nejvýhodnější kombinaci považovat využití jak SSD modulů, tak i pevných disků. Ty první se použijí pro malý objem nejčastěji používaných dat, zatímco ty druhé pak pro velké objemy dat, s nimiž se tak často nepracuje. Právě tento model by se měl stát dominantním v podnikové sféře, při práci s velkými objemy dat, jejich analýzami a také v případě cloudových úložišť.

Konkurenční souboj ubere na obrátkách

Trh bude letos také poznamenán skutečností, že z něj v uplynulých letech vymizeli prakticky všichni menší hráči a hlavní slovo mají prakticky jen dva největší giganti – WD a Seagate. Ty už doplňuje jen Toshiba, s výrazně nižším podílem na trhu. Hlavní souboj se očekává hlavně v oblasti tzv. enterprise disků, kde měla společnost Seagate v loňském roce tržní podíl 50 % a Western Digital zde chce zaútočit právě novou řadou Helium. Analytici očekávají, že pokud Seagate nepřijde s nějakou výraznou inovací, do konce roku 2013 WD tento segment výrazně ovládne.

V souvislosti s pevnými disky upozorňují analytici IHS i na budoucnost optických disků DVD a Blu-ray v počítačích. Zde došlo k výrazným propadům prodejů, mechaniky již do stále se zmenšujících počítačů nejsou obvykle ani montovány (nehledě na to, že nejsou ani vyžadovány uživateli) a tato média jsou nahrazována flash disky či cloudovými úložišti. Také u notebooků dnes uživatelé stále častěji preferují lehčí modely bez optických mechanik. Výrobci proto o optické mechaniky ztratili již téměř zájem a tato kategorie se stává prakticky okrajovou. Podle IHS nelze vyloučit, že během několika následujících let se výroba optických mechanik zcela zastaví.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz