Přežijí PC invazi tabletů a smartphonů do firem?

Albert Ryba | 12.02.2013 | Analýzy, Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

To, že význam osobních počítačů v současné době klesá, je poměrně známý fakt. Nicméně někteří analytici již hovoří i o tzv. smrti PC, která podle nich začíná akutně hrozit. Je tento vývoj trendu opravdu reálný?

Průzkum agentury NPD Group, jehož výsledky byly nedávno zveřejněny, poukazuje na fakt, že již více než třetina dotázaných potvrdila, že pro práci, na kterou dříve používali počítače, nyní využívají tablet či smartphone. John Buffone, analytik NPD Group, však ohledně otázky „smrti PC“ není až tak radikální a říká, že v současnosti nelze s určitostí říct, jak se trend bude vyvíjet. Buffone je přesvědčený, že v PC je stále obsažena nejkomplexnější funkcionalita a jsou to univerzální nástroje pro vytváření obsahu, což by jim mělo zajistit dlouhodobé přežití zejména v oblasti byznysu.

Tablety a smartphony lákají

John Buffone argumentuje tím, že penetrace počítači je tak velká, že si ani nelze představit jejich vymizení a že tablety a smartphony budou zatím spíše koexistujícími typy zařízení. Nicméně to neznamená, že nedochází k významným posunům a třeba oblast zábavy se na rozdíl od byznysu poměrně výrazně přesouvá právě k mobilnějším zařízením nové generace.

Také na sociální sítě lidé stále častěji přistupují ze smartphonů a tabletů, než z PC a objem přístupů se postupně přesunuje na tyto přístroje. Zejména domácí uživatelé tedy na nové typy přístrojů migrují vysokou rychlostí, ale byznys zůstává stále poměrně konzervativní a vnímá tablety zejména jako doplněk, než jako hlavní nástroj.

Budoucnost PC svázaná s budoucností Windows

Buffone z NPD Group je přesvědčený, že celková budoucnost PC záleží na tom, jak se povede novým Windows 8 na tabletech a zda se na nich uchytí nebo ne. A podle dosavadních prodejů se zdá, že tento směr je zatím spíše přáním než realitou.

Ačkoliv Microsoft udělal vše pro to, aby Windows 8 co nejvíce přizpůsobil tabletům (ale aby současně byly plně použitelné i na klasických počítačích a noteboocích), stále tomuto systému pro souboj s odlehčeným Androidem a iOS něco schází. Tablety s plnohodnotnými Windows 8 jsou obvykle výrazně dražší, těžší a mají i menší výdrž na baterii, což omezuje zájem o ně. Ačkoliv tablet s Windows 8 (viz Surface Pro) může již klasické PC plně nahradit, zvlášť v kombinaci s externí klávesnicí, není příliš pravděpodobné, že by firmy začaly hromadně na tyto tablety migrovat.

Základním zlomem pro definitivní přechod od PC k tabletům má být až chvíle, kdy tablety budou skutečně bez problémů použitelné pro tvorbu obsahu, nejen pro jeho konzumaci. Podle některých expertů je to ale otázka jen několika dalších let a třeba analytik Patrick Moorhead tvrdí, že tento zlom přijde už v roce 2014, kdy bude masivně nasazena nová generace mobilních procesorů vyvinutých speciálně pro tablety. Ty výrazně rozšíří jejich možnosti a dají jim výkon srovnatelný s dnešními PC.

Co se týká zmíněných Windows 8, jejich úspěch John Buffone spojuje nejen s budoucností Microsoftu, ale s celým konceptem computingu, který převládal v uplynulých desetiletích. Windows 8 se mohou stát „zabijákem PC“, pokud se uchytí na tabletech, ale také slepou cestou. Vše bude záviset na uživatelích, pro jaká řešení se rozhodnou. Výhodou je, že nemají jen dřívější volbu mezi majoritními Windows a okrajovým Mac OS a Linuxem, ale že trh je nyní díky mobilním operačním systémům a novým kategoriím přístrojů mnohem pluralitnější. A v tomto prostředí přežijí jen ta nejlepší řešení, která k sobě dokáží přitáhnout uživatele. Zda mezi ně budou patřit i Windows 8 je otázkou, na kterou přinesou odpověď následující roky.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz