Průzkum: Zaměstnanci schvalují krádeže firemních dat

Albert Ryba | 07.02.2013 | Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Ačkoliv je obecně známou pravdou, že celková bezpečnost firemních systémů nejvíce závisí na zaměstnancích, nově provedený průzkum ukazuje, že řada z nich se vůbec o bezpečí podnikových dat nestará. Ba naopak.

Průzkum, jehož výsledky zveřejnila společnost Symantec, potvrzuje nejen to, že většina zaměstnanců se o podniková data rozhodně nestará jako o vlastní, ale že dokonce nemají problém je ukrást. Celá studie s názvem What’s Yours Is Mine: How Employees are Putting Your Intellectual Property at Risk je ke stažení (po registraci) z webu Symantecu.

Alarmující výsledky průzkumu

Mezi nejdůležitější závěry patří zjištění, že celá polovina zaměstnanců, kteří v uplynulém roce opustili svoje zaměstnání (ať již dobrovolně nebo nedobrovolně) si s sebou odnesla i citlivá firemní data. Naprosto alarmující zjištění je pak to, že 40 % z nich pak plánuje tato data použít ve svojí nové práci.

Celých 56 % zaměstnanců si myslí, že není nic špatného na tom využít tajné informace od konkurentů a 42 % je přesvědčeno, že je v pořádku, když softwarový vývojář, který prodá nějaké organizaci kódy, použije bez jejího svolení tyto kódy v dalších projektech pro jiné firmy.

Výzkumníci dále zjistili, že 62 % zaměstnanců považuje za přijatelné přenést svoje pracovní dokumenty na vlastní počítače, tablety, smartphony a nebo do služeb pro sdílení souborů na internetu. Většina z nich pak tyto dokumenty ani po využití nesmaže, protože si myslí, že není nic špatného na tom, že si je nechávají u sebe uložené.

Obecně se má za to, že pravidelná školení zaměstnanců v oblasti bezpečnosti by měla zlepšit neuspokojivý stav, ale je otázkou, do jaké míry lze změnit lidskou povahu. V ní je viditelně zakódovaná lhostejnost k firemním datům, případně snaha z nich vytěžit maximum pro svůj prospěch. Symantec proto doporučuje nespoléhat jen na vzdělávání, ale i nasazení politik pro ochranu dat spojených s monitorováním internetových služeb. Zaměstnanci by také měli podepsat prohlášení, v němž se zavazují bezpečnostní politiky dodržovat a v případě jejich porušení by jim hrozil vážný postih.

O průzkumu

Průzkum, který pro Symantec uskutečnil The Ponemon Institute v říjnu loňského roku pracoval s daty od 3 317 respondentů z šesti zemí – USA, Velké Británie, Francie, Brazílie, Číny a Jižní Koreje. Ačkoliv tedy Česká republika nebyla zahrnuta, lze předpokládat, že zjištěné údaje budou i pro naše prostředí vysoce relevantní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz