BlackBerry 10 prý nezajišťuje dostatečnou bezpečnost

Martin Noska | 21.03.2013 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Kanadská společnost BlackBerry (dříve RIM) se v současnosti intenzivně pokouší se svojí novou platformou BlackBerry 10 proniknout do podniků a státních organizací, kde měla dříve silnou pozici. Nicméně podle vlády Velké Británie není tato platforma dostatečně bezpečná pro požadavky moderního úřadu. Pro zajímavost, v současnosti tyto požadavky britské vlády splňuje jen iOS od Applu.

Informaci, kterou jako první přinesl magazín Guardian, vydala Communications-Electronics Security Group, což je britská vládní skupina zaměřená na bezpečnost komunikačních zařízení. Podle ní je hlavní problém v softwaru BlackBerry Balance, který má oddělovat pracovní a soukromá data na přístroji a má zamezovat jejich sdílení mezi pracovními a soukromými účty. Právě v tom ale podle vládní skupiny selhává, ač přesné důvody nebyly zatím detailně popsány.

Kde se stala chyba?

Není tedy jasné, zda jde jen o neopravenou zranitelnost a nebo o chybu v koncepci. Předchozí verze platformy BlackBerry tímto problémem netrpěla a měla od britské vlády certifikaci pro práci s tajnými daty. Software BlackBerry Balance je integrální součástí služeb pro podniky a státní instituce, kterými se výrobce snaží zaujmout tuto skupinu klientů.

Výsledkem zprávy od Communications-Electronics Security Group je tedy závěr, že platforma BlackBerry 10 není vhodná pro nasazení v britských státních organizacích pro práci s daty, která vyžadují zabezpečení. Naopak vláda USA ale využití BlackBerry pro bezpečnou komunikaci ve veřejném sektoru schválila, což poukazuje na to, že interpretace problému není zcela jednoznačná. Zatím není také jasné, jak se zachovají vlády dalších evropských zemí a jaký dopad na nasazení BlackBerry 10 ve státních organizacích bude britský report mít. Komentátoři se shodují, že důsledky budou zatím jen omezené a záleží, jak se celá situace bude dále vyvíjet.

Například německá vláda již před časem koupila 5 000 kusů přístrojů BlackBerry Z10 pro použití svými zaměstnanci. Nicméně je asi jasné, že BlackBerry bez potřebné certifikace ztrácí ve Velké Británii jednoho z potenciálně významných klientů a nelze vyloučit, že by kanadská společnost mohla i aplikaci Balance v budoucnu přepracovat pro dosažení vyšší úrovně bezpečnosti.

Podle zástupců výrobce je navíc interpretace zveřejněná médii chybná a platforma BlackBerry údajně zajišťuje maximální bezpečnost pro komunikaci i sdílení informace a lze očekávat, že i nová verze 10 nakonec projde potřebnými testy, stejně jako její předchůdci. Nicméně již toto prohlášení dává tušit, že ne vše je v pořádku a že na bezpečnosti BlackBerry 10 bude potřeba ještě zapracovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz