Český internet pod masivním útokem hackerů

Daniel Haris | 07.03.2013 | Aktuality, Bezpečnost, Internet a služby | Žádné komentáře

Český internet v tomto týdnu zažívá velmi neobvyklý útok. Ten je jedinečný především ve svém rozsahu – napadané jsou banky, média i další instituce. Důležité je ale si uvědomit, že tento útok není nic jiného než viditelnou demonstrací síly. Vysoké finanční škody nejspíš nezpůsobí, utrpí nanejvýš reputace dotčených společností. Napadené je jen vnější webové prostředí, které neobsahuje žádné skutečně důležité informace, jejichž únik by mohl někoho ohrozit.

Cílem útoku není získat reálná data, ale vyvolat paniku. Pocit zranitelnosti a zároveň nemožnost takovému útoku čelit je pravděpodobně jediné, o co v celé situaci jde. Skutečně citlivá data, o které by firmy mohly mít obavy, jsou před vnějším světem bezpečně skryty a jejich zabezpečení dosahuje zcela jiné úrovně.

DDoS útok (Distributed Denial of Services) funguje na principu silného zatížení konkrétního weboveho serveru pod náporem dotazů fiktivních uživatelů. Webový server skokové přetížení nevydrží a pod tíhou obrovského množství dotazů spadne. Útok lze vnímat jako varování před skutečným nebezpečím, které se skrývá a často se o něm ani nedozvíme. Pozitivním na celé věci tak může být fakt, že se firmy budou více zabývat vlastní bezpečností a zabezpečením citlivých dat, vlastního know-how. Napadení těchto systémů a únik takto citlivých dat, by totiž napáchalo škody, které by pro řadu firem mohly být likvidační. Tuto otázku bezpečnosti řeší společnosti, které si váží svého obchodní tajemství, reputace a soukromý svých klientů.

Autor je ředitelem společnosti FreeDivision.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz