Distribuci aplikací v podnicích čeká zásadní změna

Albert Ryba | 01.03.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Podle Gartneru si v následujících čtyřech letech zhruba čtvrtina velkých firem pořídí vlastní app store (tedy interní obchod s aplikacemi), který bude sloužit k distribuci a správě aplikací používaných na počítačích a mobilních zařízeních zaměstnanců.

Tento trend lze označit zkratkou BYOA (Bring Your Own Application) a výhoda oproti BYOD je jasná – podnik získá mnohem větší kontrolu nad tím, jaké aplikace mají instalované zaměstnanci na zařízeních používaných k práci.

Nový model správy softwaru

Podle Gartneru jde o zásadní změnu v tom, jak bude nasazován a spravován software v organizacích. Firmy podle analytiků budou postupně přecházet mezi tradičním přístupem klasické centralizované správy pod dohledem příslušných administrátorů k novému modelu. V jeho rámci dají k dispozici svým zaměstnancům předem vybrané a schválené aplikace, které odpovídají firemním politikám a na nich již bude, které si vyberou pro svoje účely a jak je budou využívat. Jedná se také o posun k samoobslužnému modelu správy IT, kdy se iniciativa přesouvá ze zaměstnavatele na zaměstnance.

Samozřejmě základem pro úspěch podnikového app storu je dobrý výběr aplikací a jejich dynamické aktualizace a rozšiřování nabídky. Jinak podle Gartneru nebudou mít zaměstnanci důvod tuto službu využívat a poohlédnou se po potřebných aplikacích v běžně dostupných veřejných app storech. Tím pádem pak veškerá snaha firmy o kontrolu nad používaným softwarem vezme za své.

Vlastní app store řešením současné situace

Koncept podnikového app storu je reakcí na řadu problémů spojených s governancí, bezpečností a správou, které se objevily v uplynulých letech. Gartner je přesvědčený, že app store může být přirozenou cestou, jak v rámci firmy sdílet nové aplikace, identifikovat kvalitní software, dávat zpětnou vazbu vývojářským týmům a v neposlední řadě také povzbudit mezi nimi soutěživost, aby tyto týmy vytvořily lepší řešení než jejich konkurenti.

To se osvědčilo už u veřejných app storů, které se staly jakýmsi virtuálním soutěžním prostorem mezi vývojáři a vydavateli softwaru a umožňují přirozeně vyniknout lepším nápadům a schopnějším řešením. Výsledkem je pak zkvalitňování softwaru a lepší nabídka pro uživatele. Rozšíření této soutěže i na podnikové prostředí pak může výrazně pomoci zlepšit aplikace pro byznys. Samozřejmě je zde zásadní rozdíl v cílech podnikových a veřejných app storů. Zatímco cílem těch veřejných je obvykle zisk, s čímž souvisí snaha nabídnout co nejvíce aplikací, v případě firemních app storů je hlavním cílem bezpečnost a kontrola, spojená s omezeným počtem aplikací, nad nimiž je možné udržet kontrolu.

Gartner tvrdí, že s přechodem na model podnikových app storů dojde i ke změnám pro IT oddělení. Ta se změní v jakési garanty a poskytovatele obsahu (ne nepodobné poskytovatelům cloudových služeb), zatímco dnes jsou vnímány spíše jako čistě servisní oddělení. Právě na nich bude záviset úspěch či neúspěch podnikového app storu, který může úspěšně fungovat jen pokud se mu bude IT oddělení věnovat a rozvíjet jej.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz