Forrester: Tablety zvyšují produktivitu zaměstnanců

Martin Noska | 28.03.2013 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Technologie zvyšuje produktivitu a způsobuje ekonomický růst. To je známá skutečnost, kterou potvrdil i ekonom Robert Solow, nositel Nobelovy ceny. Některé technologie pak přinášejí radikální nárůst produktivity – z minulosti existuje takových případů celá řada. Tkalcovský stav, parní stroj, nástup počítačů atd. Podle analytika JP Gowndera z agentury Forrester Research jsou další takovouto přelomovou technologií tablety.

Podle Gowndera zvyšují tablety produktivitu zaměstnanců hned několika způsoby. Jedním z nich je jejich přenosnost, kdy v průzkumu Forresteru tento benefit dalo na první místo celých 62 % decision makerů v podnicích. Tablety jsou podle nich mnohem přenosnější než notebooky, což usnadňuje jejich použití.

Forrester se dále zaměřil na průzkum mezi zaměstnanci pracujícími s informacemi, kteří používají PC a tablety, aby vyjádřili svoje zkušenosti s těmito dvěma typy zařízení. Závěry jsou následující:

Proč jsou tablety pro práci vhodnější

Tablety umožňují práce na mnohem více místech. Zatímco notebook je stále závislý na ploše, na kterou si jej pro práci musíte odložit, tablet lze používat prakticky v jakékoliv situaci na libovolném místě. To ocení hlavně zaměstnanci v terénu, na schůzkách s klienty, v různých dopravních prostředcích atd. Celkově existuje obrovské množství možných scénářů, ve kterých lze tablet efektivně využít a PC nikoliv.

Použití PC a dokonce i notebooku se často omezuje jen na stůl zaměstnanců. Podle průzkumu Forrester má 91 % svůj počítač umístěný pevně na svém stole a zde jej využívají ke komplexním činnostem, jako třeba k tvorbě složitých tabulek. Ale stále více byznysových činností je dnes spojeno spíše s komunikací, se sledováním informací a nikoliv s náročnými úkoly spojenými se složitými operacemi (tedy spíše konzumování informací než jejich produkce). Díky tomu se pro takovou práci stávají tablety vhodnějšími zařízeními. PC tak bude pravděpodobně i nadále dominovat stolu zaměstnance, ale tablet všem ostatním místům.

Nasazení tabletů podporuje práci z domova. Dotázaní zaměstnanci potvrdili, že zatímco PC používají pro pracovní účely z domova jen ve 43 % případů, u tabletu je to 68 %. Tablety jsou také ideální pro aplikace, které vyžadují neustálé připojení (e-mail, instant messaging). Jak již bylo řečeno, tyto aplikace jsou dnes stále důležitější a častější, než ty, které vyžadují komplexní pracovní prostředí, které nabízí PC.

Scénář využití více typů zařízení

Jak se ukazuje, zaměstnanci se stávají velmi adaptabilní na použití různých přístrojů pro různé úkoly či situace a také pro práci s různými službami – například Dropbox, iCloud, Skydrive, SharePoint a další. Typický scénář je dnes takový, že zaměstnanec začne pracovat na dokumentu na svém PC nebo Macu, který rozešle k opřipomínkování kolegům. Později si tyto poznámky přečte na svém smartphonu, když čeká ve frontě na oběd a odpoledne doma udělá nějaké další editace na svém tabletu. Následně dokument rozešle zpět kolegům ze zařízení, které bude mít zrovna po ruce a je vidět, že k dosažení svého cíle využíval přístroje, které se zrovna v dané situaci hodily nejvíce. Kdyby byl závislý jen na použití PC na svém stole, určitě by se práce protáhla a proplýtval by řadu volných chvil.

Tento scénář potvrzují i průzkumy Forresteru, podle nichž si zaměstnanci vybírají nejvhodnější přístroj pro určitou situaci a práci. Díky tomu mohou dokončovat úkoly rychleji, s vyšší kvalitou a často i kreativnějším způsobem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz