Gartner: Prodeje operačních systémů čeká propad

Albert Ryba | 29.03.2013 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Ačkoliv analytici Gartneru očekávají, že podnikový software zažije silné roky a výdaje v této oblasti budou nadále růst, nelze to samé říci i o operačních systémech.

Podle analýzy Gartneru čeká oblast podnikového softwaru mezi roky 2013 a 2014 největší růst v celém segmentu IT a to o 6,7 %. Jedná se o vyšší nárůst než jaký Gartner odhaduje pro období mezi roky 2012 a 2013, kdy hovoří o 6,4 %. Nicméně tento růst se nemá týkat operačních systémů, neboť díky vzestupu smartphonů a tabletů by podle Gartneru mělo dojít k propadu poptávky po tradičních desktopových OS.

Důvody pro nákupy operačních systémů mizí

Situaci ilustrují i další zveřejněná čísla Gartneru. Zatímco v roce 2010 šla poloviny podnikových výdajů určených „na přístroje“ právě na PC a notebooky a jen čtvrtina na smartphony, v roce 2017 to bude zcela opačně. Polovinu výdajů firem na zařízení spolknou právě smartphony a tablety, zatímco investice do PC a notebooků my měly v té době činit pouhých 20 %. Jedná se o naprosto radikální změnu poměrů sil během několika málo let.

To se jasně podepisuje i na poklesu výdajů za tradiční operační systémy. Zatímco mezi roky 2010 a 2011 vzrostly tyto výdaje meziročně o 6 %, mezi roky 2011 a 2012 už šlo o stagnaci (-0,03 %) a mezi roky 2013 a 2014 to bude podle Gartneru již jasný pokles o 3,5 %. Navíc se nezdá, že by se tento trend měl nějak změnit, spíše naopak.

Firmy mění svoje smýšlení

Richard Gordon, výkonný vice prezident Gartneru, dává tento pokles do jasné souvislosti s trendem BYOD. Podle něj dochází v korporátní oblasti k velmi dynamické proměně a firmy zvýší svoje investice do komplexních softwarových řešení a to právě na úkor systémů pro koncové stanice. S tím má být podle Gordona spojeno i zpomalení obnovovacích cyklů pro tradiční podnikový hardware, který bude sloužit déle a nelze ani vyloučit, že se zde zpomalí celkové inovace, které se přesunou právě do sféry mobilních přístrojů.

Spolu se zpomalením prodejů operačních systémů dojde i k poklesu zájmu o nástroje pro jejich správu, ale na druhou stranu bude tento pokles kompenzován vyššími prodeji databází, řešení pro datovou integraci a softwaru pro správu dodavatelského řetězce. Výrazně se také zvýší investice do aplikací pro obchodní analýzy, business intelligence a pro práci s velkými objemy dat. Protože ty se pro podniky stávají pro jejich úspěšné podnikání nepostradatelné, tvrdí Gordon.

Růst výdajů na IT indikuje celkové oživení

Co se týká celkových výdajů na IT, ty by podle Gartneru měly letos dosáhnout celosvětově 3,8 bilionu dolarů a meziročně lze počítat s nárůstem o 3 – 4 %. Gordon říká, že je velmi povzbudivé, že firmy i přes nejistou ekonomickou situaci budou držet svoje výdaje na IT v kladných číslech a již v následujících letech nečeká žádné výrazné propady do červených čísel. Firmy jsou si podle něj dobře vědomy významu nových technologií pro svoje podnikání i návratnosti těchto investic. Právě nejistá a nestabilní doba je podle něj impulzem k investicím do řešení zvyšující konkurenceschopnost, a jejich nasazení pak může oživit celkový hospodářský růst.

Ohledně dalšího vývoje lze tedy vnímat určitý optimismus. Ten nemohou sdílet snad jen výrobci PC, notebooků a operačních systémů, kteří pro posílení svojí pozice na trhu budou muset svoji působnost rozšířit právě do nově se rozvíjejících oblastí s vysokou růstovou dynamikou. O to se většina z nich i snaží, ale zatím spíše s poměrně neuspokojivými výsledky (viz např. HP, Microsoft, Dell a další).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz