HDInsight: Ochutnejte Hadoop ve Windows Azure

Albert Ryba | 19.03.2013 | Cloud | Žádné komentáře

Microsoft tento týden oficiálně zpřístupnil veřejné preview služby HDInsight, což je implementace frameworku Hadoop na technologii Windows Azure. Toto řešení pro práci s velkými objemy dat v cloudu Microsoft připravuje společně se firmou Hortonworks.

Veřejné preview je dostupné od 18. března 2013 a následuje po třech „soukromých“ preview HDInsight, které byly určené jen pro vybrané testery. Microsoft oznámil svůj záměr uvést Hadoop na platformy Windows Server a Windows Azure již na podzim roku 2011 a původně chtěl finální verze nabídnout již do poloviny loňského roku. Nicméně toto načasování se ukázalo jako příliš agresivní a data byla nakonec v tichosti posunuta.

V současnosti se hovoří o neoficiálním ostrém provozu v létě 2013, ale ze strany Microsoftu nebylo zatím nic potvrzeno. Víceméně bude záležet i na tom, jak se zveřejněné preview osvědčí a jakou k němu poskytnou uživatelé zpětnou vazbu. Veřejné preview řešení určené pro Windows Server, označované jako HDInsight Server, je pak k dispozici od října 2012.

Společnost Hortonworks pak nedávno oznámila dostupnost beta verze vlastní nabídky Hadoopu pro Windows Server, označovanou jako Hadoop Data Platform (HDP) pro Windows. Finální verze by v tomto případě měla být dostupná během druhého kvartálu letošního roku.

Budoucnost Microsoftu v cloudu

Scott Guthrie, viceprezident pro korporátní řešení v Microsoftu, v blogovém příspěvku zveřejněném v souvislosti se zpřístupněním preview HDInsight, tvrdí, že řešení má firmám nabídnout vše, co potřebují pro práci s Hadoop clustery v rámci platformy Windows Azure. A to zejména s důrazem na rychlé nasazení a správu. Přístup k preview a zřízení HDInsight Clusteru je pak možný přes Azure Management Portal.

Guthrie současně v blogovém příspěvku zmínil i řadu nových služeb, které vyloženě nesouvisí s analýzami velkých objemů dat a to například novou Web client library pro mobilní služby, která podporuje poslední verze prohlížečů jako jsou Chrome, Firefox, Safari, Internet Explorer a Phone Gap 2.3.0. Dále pak ohlásil dostupnost podpory pro sdílení zdrojů s různým původem, který umožní mobilním službám přijímat ajaxové požadavky napříč doménami. Výsledkem má být to, že vývojáři mohou nyní propojit HTML5 aplikace pro webové klienty a aplikace Apache Cordova/Phonegap se svými mobilními službami za využití Azure pro ukládání dat a autentikaci.

Zveřejněné kroky jsou v souladu s plány Microsoftu posilovat svoji pozici v oblasti cloudu. Ostatně řada komentátorů hovoří o tom, že je to pro Microsoft jedna z hlavních cest, zvlášť v souvislosti s dosavadními neúspěchy v oblasti mobilních zařízení (Windows Phone, Surface) a také spolu s tím, jak se ukazuje, že o nové Windows 8 není takový zájem, jak Microsoft původně očekával.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz