Mobilitu v podnicích je nutné řešit, nezanedbávejte ji

Eva Koutná | 06.03.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Mezi aktuální témata mnoha IT oddělení patří v současnosti jednoznačně podniková mobilita. Firmy hledají řešení, jak ji bezpečně a komplexně zvládnout. Enterprise Mobility Management (EMM) se pomalu ale jistě stává nedílnou součástí podnikového IT a tak zvaná „mobilizace“ byznysu je nevyhnutelná.

Schopnost firemního IT poskytnout uživatelům bezpečně aplikace i data na jakémkoliv zařízení hraje významnou roli, ale bohužel jsou ruce mnoha IT oddělení často svázány tím, že zaměstnanci si pro pracovní využití přinášejí svá vlastní zařízení a IT doposud nemá nástroje na správu a zabezpečení jejich obsahu. Přitom správa podnikové mobility by měla pokrývat všechny klíčové oblasti  Mobile Device Management (MDM), Mobile Application Management (MAM), Mobile Information Management (MIM), Mobile Expense Management (MEM) a zahrnovat interní pravidla Bring Your Own Device (BYOD) politiky. Komplexní správa by se měla postarat o zabezpečení aplikací, správu dat i sjednocení identity napříč aplikacemi.

Zmíněný Enterprise Mobile Management označuje celkový systém, který organizace používá pro spravování a zabezpečení mobilních uživatelů a zařízení. Zahrnuje lidi, procesy a technologie související s vzrůstajícím zájmem a nevyhnutelným trendem mobilního pracovního stylu. V podstatě se jedná o mobile computing v byznysovém prostředí. Odvětví mobile computing vzniklo vlivem konzumerizace IT a v souvislosti se správou pracovního prostředí nabývá každým rokem na důležitosti. Je to způsobeno neovlivnitelnou skutečností  čím dál více zaměstnanců používá smartphony a tablety nejen na zábavu a ve svém soukromí, ale i pro svoji práci, a to ať z domu nebo v práci. Podniková IT budou dříve nebo později potřebovat platformu, jež umožní možnost volby i bezproblémové změny jejího nastavení podle změn samotných potřeb společnosti.

Umožněte svobodu volby a sjednoťte přístup

Uživatelé dnes vyžadují svobodu volby koncového zařízení a současně chtějí používat jakoukoliv aplikaci na libovolném zařízení, aniž by bylo nutné neustále používat všechny své přihlašovací údaje. Uživatelé také chtějí přistupovat ke všem svým dokumentům a emailům, kdykoliv a odkudkoliv. Sjednocení identity v rámci přístupu k mobilním aplikacím a datům je nesmírně důležité. Při zajišťování podnikové mobility a volbě řešení hrají roli také stanovené klíčové
vlastnosti.

Pro podporu volné volby koncových zařízení musí zvolené podnikové řešení zvládnout zajistit používání nejrůznějších zařízení v souladu s podnikovými pravidly a postarat se o bezpečnost korporátního obsahu. Dané řešení by mělo obsahovat nástroje pro správu založené na rolích, kontrole a také na vysoké míře zabezpečení. CIO a IT manažeři si musí osvojit, že Mobile Device Management je klíčovou součástí podnikové strategie.

K emailové schránce i jednotlivým dokumentům by měl existovat jednotný přístup. Většina zaměstnanců už dnes nemůže existovat bez svého emailu ani bez přístupu k internetu, nemůže pracovat bez svých dokumentů. Řešení podnikové mobility by tak mělo disponovat plnohodnotným prohlížečem pro mobilní přístup ke stránkám na firemním intranetu a extraktu, dokumentům i nabízet požadovanou uživatelskou přívětivost v oblasti emailu, kalendáře či kontaktů.

Mnoho firem používá pro práci vlastní vyvinuté aplikace a s množstvím využívaných aplikací souvisí i nárůst požadavků IT na správu, bezpečnost a kontrolu nad nativními aplikacemi a s nimi souvisejícími daty. Řešení pro správu podnikové mobility by mělo umožnit IT oddělení zabezpečit jakoukoliv individuálně vyvinutou aplikaci nebo aplikaci vytvořenou externími vývojáři. Mezi nejčastější požadavky v souvislosti s mobilitou a vzdáleným přístupem také patří schopnost vzdáleně uzamykat, mazat a šifrovat aplikace i data.

Interní „app store“ je dalším krokem vývoje, protože v rámci produktivity potřebují uživatelé jedno místo pro přístup ke všem svým mobilním, webovým, SaaS a Windows aplikacím. Toto místo by mělo uživatelům umožnit výběr potřebných aplikací a zajistit jejich okamžitou dostupnost na jejich koncovém zařízení. Plynulý přesun mezi zařízeními i aplikacemi je již na denním pořádku a uživatelé očekávají, že by je jejich aplikace měly následovat.

Centralizace je nasnadě

Firmy spravují množství aplikací, které jsou často i v počtu tisíc, a IT potřebuje způsob pro poskytnutí přístupu k těmto aplikacím. Základem je identita uživatele. Pokud je zařízení odcizeno, je možno data dálkově ze zařízení odstranit. V jiném případě, kdy zaměstnanec odchází ze společnosti, se zablokováním jediného přístupu omezí jakékoliv další zneužití dat. Tato možnost má velký význam u SaaS aplikací. IT potřebuje řešení, které může využít centrální uchování identity k údržbě aplikací a poskytnout uživatelům jediné přihlášení, aby se nemuseli přihlašovat k aplikacím
jednotlivě.

V souvislosti s podnikovou mobilitou se hlavním úkolem IT oddělení stává zajištění požadované úrovně přístupu k aplikacím a datům. Centralizací, jednotným přístupem i vyřešením zabezpečení na maximální možné úrovni se jednoznačně podpoří prosazování korporátních bezpečnostních
pravidel i standardů.

Na trhu existují různá řešení a firmy se samy mohou rozhodnout, zdali chtějí jejich syntézu, nebo jestli upřednostní komplexní řešení, v rámci kterého budou splněny všechny jejich potřeby v oblasti mobility  komplexní řešení umožní spravovat a zabezpečit všechna zařízení, aplikace a data a zároveň poskytovat uživatelům schopnost provozovat práci a život svým vlastním způsobem. Splní tak jejich požadavky na flexibilitu a bezpečnost a současně naplní všechna očekávání IT oddělení.

Autorka pracuje jako Channel Development Manager Eastern Europe ve společnosti Citrix.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz