Open source software v podniku: Výhody a rizika

Tomáš Lajčin | 11.03.2013 | Software | Žádné komentáře

Výdaje na IT kopírují růst i pokles ekonomik země. A dlouhodobé ekonomické zpomalování, které nás nyní provází, zasáhlo negativně řadu segmentů IT. Existují ale segmenty, v nichž se předpokládá dynamický růst. Jedním z nich je open source software, který se prosazuje i v oblastech, kde ještě donedávna dominovali osvědčení proprietární dodavatelé. Už to není jen Linux někde v serverovně, ale bohatý výběr podnikových aplikací pro téměř jakékoliv účely. Jaké výhody open source software nabídne zákazníkům?

Open source projektům se podařilo upoutat i pozornost velkých IT společností, jako jsou IBM, Google nebo Oracle. Dobrým příkladem je společnost IBM, která značně přispěla k vývoji řešení, jako je Eclipse, Linux a mnoho dalších. Za dobrovolnými příspěvky těchto společností lze ovšem jen těžko hledat službu veřejnosti, ale spíše strategická rozhodnutí. Jedna společnost může zaplatit vývoj požadované funkcionality pro daný produkt a druhá zase může zaplatit vývoj odlišné funkcionality. Na základě této strategie nemusí společnosti znovu „vynalézat kolo“, a současně tak posilují open source komunitu okolo daného produktu.

Komunita klíčovým prvkem

Hlavním znakem open source produktů je volně dostupný zdrojový kód. Ten umožňuje veřejné rozšiřování softwaru. Okolo open source produktů se vytváří komunity, které zabezpečují další rozšiřování funkcionality a podpory pro daný software. Síla a velikost komunity poskytuje jistou informaci o životaschopnosti projektu. A zákazníkovi nabízí při výběru dodavatele rozšíření větší možnosti na výběr nezávislých odborníků (Freelancer) nebo společností specializujících se na daný produkt a zajišťujících profesionální podporu.

Výhodné je, že zákazník se stává majitelem řešení a i v případě ukončení spolupráce s původním dodavatelem může dále řešení rozvíjet s komunitou nebo si najde jiného dodavatele služby.

Další výhodou open source produktů je zajištění vysoké kvality pomocí efektivního testování. Každý uživatel má možnost bezplatně provést zpětnou vazbu na daný produkt, a informovat tak komunitu o chybách, případných nedostatcích daného produktu a také navrhnout řešení.

Otevřený zdrojový kód umožňuje nejen dynamické rozšiřování funkcionality, ale i rychlou integraci jednotlivých řešení. V praxi se často setkáváme s vazbami mezi top open source ERP a eCommerce softwary. Odpadají zde licenční omezení a software se rychle adaptuje na potřeby zákazníka.

Negativní aspekty open source produktů

Za kámen úrazu se obecně v open source produktech označuje podpora. Ta má u jednotlivých open source projektů různé formy. Jde o podporu prostřednictvím komunity, která je víceméně zdarma, ale bez garance. Na druhé straně vznikají podnikatelské příležitosti pro poradenské společnosti a freelancery. Podpora realizovaná danými společnostmi je ohraničena smluvními podmínkami, proto se její kvalita u jednotlivých produktů může diametrálně lišit.

Další nevýhodou je závislost rychlosti vývoje na síle dané komunity. Pokud se z komunity vytratí klíčoví odborníci nebo klesne počet přívrženců, může nastat stagnace vývoje.

Vývoj open source často čelí riziku fragmentace, která přináší nekontrolovatelně vznikající verze open source produktu. Následně se komunita stává nejednotná, což vnáší chaos do jednotlivých verzí produktu. Důvodem je absence globálního řízení projektu, kterou se do jisté míry snaží zastupovat komunita okolo daného projektu.

Jednotlivé rizika open source aplikací se dají eliminovat výběrem kvalitní komerční podpory. Správně vypracované úvodní studie a implementace zkušenými konzultanty přinesou v konečném důsledku zákazníkovi produkt plně srovnatelný s proprietárních řešení, ale s přijatelnějším TCO (Total Cost of Ownership).

Kancelářské balíčky

V dnešní době většina společností uchovává své dokumenty v elektronické podobě. Na jejich tvorbu a správu existuje množství kancelářských balíků. K nejpoužívanějším open source balíkům patří Open Office a Libre Office, které disponují podobnou funkcionalitou jako proprietární nástroj Microsoft Office.

Pokud se společnost rozhodne využívat kancelářský balík typu open source, ušetří množství nákladů. Toto rozhodnutí přináší i riziko využívání různých dokumentových formátů. Pokud dodavatel softwaru a zákazník využívají různé formáty dokumentů, často nastávají problémy s konverzí mezi jednotlivými formáty. Většina problémů spojených konverzí jednotlivý formátů dokumentu se týká:

- převodu tabulek,
- formátování textu (styly),
- využívání maker,
- využívání specifických funkcionalit pro daný produkt.

Zajímavé je, že ač open source kancelářské balíčky disponují velmi podobnou funkcionalitou jako komerční Microsoft Office, jsou v řadě firem vnímány jen jako dočasná náhrada proprietárního produktu. Tj. používají se do té doby, než se zakoupí komerční licence Microsoft Office. Přitom by mohly sloužit bez problémů jako plnohodnotné řešení.

Podnikové informační systémy

Podnikové informační systémy (ERP) nacházejí uplatnění hlavně v oblasti účetnictví, fakturace, průmyslové výroby a ve skladech. V současnosti existuje množství podnikových systémů založených na bázi open source. K nejznámějším se silnou komunitou patří ADempiere, Compiere a OpenERP.

Z uvedených open source podnikových řešení má v našem regionu širší podporu pouze ADempiere ERP. Je to plnohodnotný open source systém, vycházející z licence GPLII. To znamená, že jde o úplný open source model vývoje. Komunita kolem projektu ADempiere sestává hlavně z profesionálních společností, které založili alianci na podporu ADempiere v Česku i na Slovensku. Zároveň se těší i podpoře z akademické půdy (např. Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, kde na téma ADempiere vznikají diplomové práce a zároveň se podílejí se na vývoji a lokalizaci produktu). Již existující implementace v českých a slovenských společnostech dávají předpoklad pro další rozvoj ADempiere a hodnotíme ho jako nejperspektivnější open source projekt ERP u nás. Systém má intuitivní charakter a nabízí uživatelsky přívětivé menu.

Compiere je naopak projekt s kombinovaným licenčním modelem. Narozdíl od ADempiere přichází s více verzemi řešení – komunitní a komerční. Komunitní verze nabízí základní funkcionalitu v rozsahu potřeb menší společnosti. Rozsahem funkcionality je srovnatelný s ADempiere, i když některé z modulů pro rozšíření funkcionality jsou založeny na komerčním modelu. Výhodné může být to, že je distribuován sítí certifikovaných obchodních partnerů, kteří musí splňovat přísná kritéria. Zákazník tak má záruku vyškoleného vývojového týmu.

Autor pracuje jako projektový manažer a softwarový architekt ve společnosti Zitec, s.r.o. Bratislava.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz