Oracle útočí s novými unixovými servery řad T a M

Martin Noska | 27.03.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

I když se již delší dobu spekuluje, že architektura Sparc nemůže v tvrdé konkurenci Intelu a při poklesu prodejů unixových serverů dlouhodobě přežít, Oracle se snaží udělat vše proto, aby toto dědictví po Sunu neupadlo v zapomnění. Potvrzují to i nově představené servery s procesory Sparc T5.

Společnost Oracle dosud nabízela dvě relativně samostatné řady unixových serverů – jednu označovanou písmenem T, která využívá její vlastní návrh s procesory Sparc, a pak i vyšší řadu M vyráběnou partnerskou firmou Fujistu s jejími vlastními čipy Sparc64. Toto tradiční rozčlenění ale vzalo nyní za své, neboť Oracle spolu s novou řadou serverů řady T ohlásilo i svůj první vlastní server řady M s vlastními čipy Sparc. Komentátoři ostatně již delší dobu předpokládali, že ke sloučení těchto dvou řad dříve nebo později dojde, což by mělo snížit náklady na vývoj hardwaru a potažmo i softwaru. Krok si pravděpodobně vynutila skutečnost poklesů prodeje hardwaru a již zmíněná konkurence na trhu se servery ze strany Intelu.

Co přináší nové servery T a M?

Oracle konkrétně představil pět nových serverů řady T. Jedná se o systémy střední třídy s novými procesory Sparc T5, které nabízejí oproti předchozí generaci Sparc T4 dvojnásobek jader (16 oproti 8), vyšší taktovací frekvence (až 3,6 GHz) a také lepší I/O a paměťovou propustnost díky podpoře standardu PCI Express rev. 3 a čtyřem integrovaným DDR3 řadičům. Více o nich najdete na stránkách Oraclu.

Nabídka nových serverů T zahrnuje jak jednopaticový blade systém, tak i rackové servery se dvěma, čtyřmi a osmi sockety. K výraznému nárůstu výkonu má pak dojít zejména při práci s databázemi, Java middlewarem a u obchodních aplikacích.

Z hlediska analytiků je ale pravděpodobně zajímavější zmíněný server řady M, označovaný M5-32, který má být přímou konkurencí high-endovému modelu Power 795 od IBM. Jde o tzv. SMP (symmetric multiprocessing) model. Podporuje až 32 TB operační paměti a používá procesory označované jako Sparc M5, které obsahují šest jader a jsou postavené na architektuře T5. Menší počet jader není v tomto případě hendikepem, protože v SMP systémech obvykle nebývá tolik jader potřeba a místo nich Oracle přidal velké množství L2 cache pro rychlý přístup k právě zpracovávaným datům.

Oracle za svojí hlavní konkurenci považuje servery Power od IBM a bude se snažit přesvědčit zákazníky, že její produkty nabízí lepší poměr výkonu a ceny. Nezávislé benchmarky ale zatím nejsou k dispozici.

Plány Oraclu zůstávají zahaleny tajemstvím

Zatím není ještě zcela jasné, zda Oracle přesune všechny svoje SMP systémy na vlastní procesory Sparc a nebo bude dále pokračovat v přeprodeji modelů od Oraclu. Nicméně podle analytiků by to dávalo smysl a cílem Oraclu je být soběstačný. Tedy mít kompletní portfolio serverů, které jsou kompletně navrženy jeho vlastními inženýry, od čipů po operační systém, aplikace a databáze. Tím samozřejmě i úžeji sváže zákazníky se svými vlastními řešeními a jakýkoliv přechod ke konkurenci by pro ně byl mnohem náročnější a dražší. Dá se tedy říci, že by Oracle měl svoje zákazníky mnohem pevněji svázané se svými produkty, což je i jeho dlouhodobým cílem. Otázkou je, zda na to přistoupí i podniky, které se obvykle závislosti na jednom výrobci brání.

Určitým rizikem v tomto případě může být právě vývoj vlastní řady mikroprocesorů, který podle analytiků musí být pro Oracle extrémně drahý a je otázka, zda se Oracle nerozhodne tento závod s konkurenty vzdát. Za tři roky, které uběhly od akvizice Sunu totiž prodeje unixových serverů spadly na polovinu předchozího objemu a nezdá se, že by se situace v budoucnu měla zlepšovat. Investice do vývoje nových procesorů Sparc T tak pravděpodobně musí dospět do fáze, kdy se přestanou vracet a pro Oracle se tyto procesory stanou spíše zátěží. Těžko říct, zda tato situace nenastala již nyní, protože firma samozřejmě žádná oficiální čísla v této oblasti nesděluje.

Oracle zatím také ještě nepotvrdil, zda bude nové procesory T5 nabízet i ve svých předintegrovaných zařízeních jako jsou Exadata Database machine a Spacr SuperCluster. Obvyklé tajnosti panují i ohledně toho, zda je server M5-32 zatím jen jakýmsi zkušebním modelem a i nadále jej budou doplňovat modely od Fujitsu a nebo zda Oracle v blízké budoucnosti pokryje celou řadu M vlastními servery.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz