Průzkum: Software jako služba slaví u firem úspěchy

Albert Ryba | 05.03.2013 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Software jako služba (SaaS) se stal hitem posledních let. Jak jsou s ním firmy ale ve skutečnosti spokojené? Na to se zaměřil průzkum portálu pro IT profesionály TechRepublic. Ten se navíc ptal i na to, jaké jsou jejich plány s využitím SaaS do budoucna, jaké aplikace jsou nejoblíbenější a také kterým poskytovatelům důvěřují.

Firmy v poslední době předchází na cloudové služby závratnou rychlostí, protože nabídka zde již vyzrála a organizace všech velikostí a zaměření počítají s tím, že docílí snížení nákladů na vlastnictví, zlepšení bezpečnosti a lepšího mobilního přístupu. Podle průzkumu analytiků dojde ve využívání cloudových služeb a v obratech v této oblasti do roku 2016 ke zdvojnásobení současných čísel, což je růst, kterému může konkurovat jen málokterá jiná sféra IT.

Cloudové služby bývají nejčastěji rozděleny na tři relativně samostatné sféry – Software jako služba (SaaS), Infrastruktura jako služby (IaaS) a Platforma jako služba (PaaS). První oblast se ovšem zatím těší bezkonkurenčně největšímu zájmu.

Vysoká spokojenost se SaaS

Portál TechRepublic v únoru 2013 v této souvislosti uspořádal on-line průzkum, aby zjistil názory na software jako službu a na pozadí přesunu aplikací z firemních datacenter co cloudu. Výzkum s názvem Research: What Leaders Say About Cloud Capabilities and Limitations, který je za poplatek 149 dolarů k dispozici ke stažení z webu  TechRepublic, konkrétně odhaluje, že cloud computing si drží v korporátní sféře silnou růstovou dynamiku. Nám se podařilo získat alespoň několik údajů, které tento placený report přináší.

Společnosti, které využívají software jako službu, jsou obvykle velmi spokojené a více než 91 % z nich tvrdí, že SaaS řešení splňuje nebo dokonce převyšuje jejich očekávání – viz graf níže. Pouhých 8,2 % pak tvrdí, že jejich očekávání nebyla splněna, což ovšem může být dáno i neprofesionalitou na straně poskytovatele.

Spokojenost firem se softwarem jako službou. Zdroj: TechRepublic

Spokojenost firem se softwarem jako službou. Zdroj: TechRepublic

Mobilita významným faktorem adopce SaaS

Průzkum také odhalil, že jedním z důvodů přesunu na cloud je mobilní přístup k aplikacím, který by byl v případě klasických on-premise řešení problémem. Ale software v cloudu je obvykle dostupný z jakéhokoliv zařízení bez ohledu na platformu. Je pravděpodobné, že právě nárůst důrazu na mobilitu v korporátní oblasti urychluje adopci cloudových služeb. Co se týká operačních systémů, ze kterých klienti přistupují k softwaru v cloudu, vedou zde stále MS Windows s podílem 42,7 %. Ty představují přístup hlavně z notebooků. Nicméně nezanedbatelný podíl má i Android (30,8 %) a iOS (26,4 %), což reprezentuje přístup z tabletů a smartphonů. Pokud se navíc poslední dvě čísla sečtou, vychází z toho závěr, že z nových typů mobilních zařízení již přistupuje k cloudovým službám většina uživatelů.

Průzkum se dále zaměřil na hodnotu cloudu pro byznys, na nejpopulárnější SaaS aplikace, klíčové důvody pro nasazení softwaru jako služby, na nejpopulárnější poskytovatele a také na překážky a chyby, kterých se firmy dopustily. Tyto výsledky jsou k dispozici v placené plné verzi reportu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ jedna = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz