Studie: Nelegální software bývá často infikovaný malwarem

Albert Ryba | 06.03.2013 | Aktuality, Bezpečnost, Software | Žádné komentáře

Pro část uživatelů je nelegálně stáhnutý software lákavý způsob, jak ušetřit. Studie provedená společností IDC pro Microsoft ukazuje, že nelegální stahování softwaru může být i způsobem, jak si snadno nakazit počítač škodlivým softwarem. Podle výsledků studie hrozí infekce v přibližně třetině případů u domácích uživatelů i ve firmách.

Kvůli škodlivým kódům spojených s nelegální distribucí softwaru stráví letos domácí uživatelé na celém světě 1,5 miliardy hodin odhalováním a napravováním škod vzniklých řáděním malwaru. Studie vyčíslila přímé a nepřímé finanční náklady na odstranění problémů s nelegálním softwarem na 22 miliard dolarů pro domácnosti a na 114 miliard dolarů pro firemní zákazníky.

Z výzkumu vyplývá, že padělaný software pochází ve 45 procentech z internetu. Více než tři čtvrtiny programů (78 procent) stažených z webových stránek nebo výměnných sítí obsahují spyware. Více než třetina neoriginálního softwaru staženého z internetu (36 procent) pak obsahuje škodlivý software typu trojský kůň nebo adware zahlcující počítač nevyžádanou reklamou.

„Výsledky našeho výzkumu jsou jednoznačné: na uživatele, kteří narazí na padělaný software, čeká reálné nebezpečí,” shrnuje John Gantz, vedoucí výzkumu společnosti IDC. „Někdo možná i vědomě sáhne po padělaném softwaru, aby ušetřil peníze, ale malware spojený s nelegálními kopiemi softwaru ve výsledku místo úspor přinese významné finanční i emociální náklady pro domácí i firemní uživatele.”

Mezi další zjištění studie „Nebezpečný svět padělaného a pirátského softwaru“ patří následující fakta:

- 21 % nelegálního softwaru pochází z kamenných obchodů, 45 % je staženo z webu, 16% jsou „vypůjčené“ kopie.
- 64 procent respondentů, kteří se setkali s padělaným softwarem, zaznamenalo bezpečnostní problémy.
- Ve 45 procentech případů zaznamenali uživatelé padělaného a nelegálního softwaru zpomalení svého počítače a museli software odinstalovat.
- 48 procent respondentů podotklo, že se při používání padělaného softwaru nejvíce obávali o bezpečí svých dat.
- 29 procent respondentů se nejvíce obává ztráty osobních informací a možné krádeže identity.
- Uživatelé v zemích střední a východní Evropy upouští od stavby počítačů z jednotlivě nakoupených komponent.

Studie IDC odhalila také překvapující množství softwaru, který uživatelé nainstalovali na korporátní počítače, a poskytli tak potenciálním útočníkům další způsob pro napadení citlivých interních sítí. Studie ukázala rozpor mezi tím, co přiznávají IT manažeři a informacemi od uživatelů. Výskyt uživatelských instalací nepovoleného softwaru přiznalo 38 procent dotázaných manažerů, k instalaci na firemní počítače se přiznalo 57 procent respondentů mezi uživateli. Alarmující je, že podle respondentů se bez problémů obešlo pouze 30 procent takto instalovaného softwaru. Rizikový potenciál uživateli instalovaného softwaru připouští pouze 65 procent dotazovaných IT manažerů. Pro mnohé firmy může právě uživateli instalovaný software představovat slepý úhel při zabezpečování firemní infrastruktury.

Globální studie agentury IDC analyzovala 270 webových serverů a výměnných sítí, 108 stažených balíčků softwaru a 155 CD a DVD s nelegálním softwarem. IDC zároveň zjišťovalo informace od 2077 koncových uživatelů a 258 IT manažerů v Brazílii, Číně, Indii, Mexiku, Německu, Polsku, Rusku, Spojených státech amerických, Thajsku a ve Velké Británii

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz