Windows Store živoří, aplikace příliš nepřibývají

Albert Ryba | 25.03.2013 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

I když si Microsoft sliboval od svého obchodu s aplikacemi určenými pro Windows 8 a Windows RT velký úspěch, potýká se zatím spíše s nezájmem ze strany vývojářů. Situace se proto snaží zachránit stodolarovými bonusy určenými pro vývojáře za to, že na Windows Store umístí svoji aplikaci. Oživí tento krok Windows Store nebo jej naopak zahltí nesmyslnými aplikacemi naprogramovanými jen ve snaze získat rychle 100 dolarů?

Slabý zájem vývojářů kopíruje i náladu uživatelů, kteří z Windows 8 podle průzkumů nejsou příliš nadšení. Ačkoliv Microsoft si přesná čísla nechává pro sebe, Sammer Singh, analytik agentury Tech-Thoughts, zveřejnil blogový příspěvek, ve které odhaduje, že že nárůst nových aplikací se v posledních měsících pohybuje jen kolem 10-15 %, což je poměrně slabé číslo. Přitom právě aplikace jsou základem pro úspěch každé nové platformy, čehož si je Microsoft dobře vědom.

Nezájem vývojářů pravděpodobně vychází z toho, že aplikace pro Android či iOS se prodávají v on-line obchodech výrazně lépe a přinesou jim větší zisky.

Povzbudí stodolarové bonusy vývojáře?

Nový program s názvem „Keep the Cash“ je určen pro vývojáře, kteří dodají do Windows Store novou aplikaci určenou pro „moderní rozhraní“ Windows RT a Windows 8 (dříve označované jako metro). Celkově mohou nahrát až 10 aplikací a za každou dostat odměnu 100 dolarů, dohromady tedy až 1000 dolarů. Akce končí 30. června 2013.

Sammer Singh pro svoji analýzu používá nástroj MetroStore Scanner a pro výpočet je využit algoritmus vytvořený analytikem Wesem Millerem z agentury Directions on Microsoft. Z výsledků vyplývá, že po silném prosinci 2012, kdy došlo k 52% meziměsíčnímu nárůstu oproti listopadu, přišel značný propad. Leden 2013 už přinesl jen 10% nárůst aplikací ve Windows Store, únor pak již jen 9 %. Co se týká března, lze nárůst nových aplikací odhadovat na zhruba 12 % oproti únoru.

Tímto tempem by Microsoft doháněl tedy konkurenty poměrně dlouhou dobu a zatím se jeho Windows Store blíží jen metě 50 000 aplikací, což je zlomek oproti existujícím aplikacím pro Android a iOS. Sammer Singh uvedení program odměn komentuje slovy, že Microsoft se dostává pod tlak, což potvrzuje i Patrick Moorhead, vedoucí analytik agentury Moor Insight & Strategy. Podle něj se počtem aplikací měří úspěch platformy a Microsoft podle něj potřebuje uspět za každou cenu. Nicméně je důležité si uvědomit že není aplikace jako aplikace a nepodařené „rychlokvašky“ vytvořené jen kvůli stodolarovému bonusu mohou platformě ve výsledku více uškodit než pomoci.

Dobrá platforma vývojáře přitáhne sama

Prosincový nárůst byl podle analytiků dán více faktory. Samozřejmě zde bylo stále ještě prvotní nadšení z nově uvedeného systému (které ovšem rychle mizí) a také relativně malý počet dostupných aplikací na začátku. V takové situaci i malé počty nových aplikací dokáží vytvořit zdání silného růstu, pokud dojde k přepočtu na procenta. Microsoft také již v průběhu minulého roku opakovaně žádal svoje vlastní vývojáře, aby začali pracovat ve volných chvílích na aplikacích pro Windows 8 / Windows ER, což mělo zaručit, že při startu nebude Windows Store zet prázdnotou. Podobnou taktiku použil již v případě platformy Windows Phone 7, která začínala s aplikacemi také od nuly. Nicméně podpora Windows 8 zejména od nezávislých vývojářů zatím pokulhává.

Singh přitom poznamenává, že pokud prvotní vlna nových aplikací pro Windows RT / Windows 8 pocházela právě od vlastních vývojářů Microsoftu, tak neměla příliš dlouhého trvání a rychle se vyčerpala. Jednalo se podle něj víceméně o uměle vyvolaný růst, který se logicky musel vyčerpat spolu s lidskými zdroji a nápady, které vývojáři Microsoftu měli v zásobě. Také stodolarový bonus je ale jen umělý stimul, který nemůže nahradit přirozenou schopnost systému přilákat samovolně jak uživatele, tak vývojáře.

Analytik hovoří o tom, že zejména Windows RT se díky nedostatku nových aplikací mohou dostat do velmi obtížné pozice, protože tento systém je vysloveně závislý na softwaru připraveného pro WinRT API. To by mohlo ještě snížit už tak slabé prodeje zařízení s tímto systémem. Windows 8 pak mohou samozřejmě fungovat i s existujícím softwarem pro Win32 API, i když nové rozhraní schopné provozu vlastních aplikací se tak pro ně stane spíše zbytečným přívazkem. Řada komentátorů tuto situaci mimochodem předpovídala s tím, že operační systém nemůže existovat se dvěma zcela odlišnými rozhraními a jedno z nich nakonec zvítězí. Již nyní se zdá jako vysoce pravděpodobné, že to bude to tradiční a většina inovací spojených s Windows 8 tak přijde vniveč.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz