Analytici: Windows Blue zájem o nová PC nezvýší

Albert Ryba | 29.04.2013 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Microsoft se potýká s nezájmem trhu o počítače a mobilní zařízení s novými Windows 8. Chystá proto na letošní podzim novou verzi označovanou jako Windows Blue, která by měla přinést určité změny ve funkcích, uživatelském rozhraní a v některých dalších subkomponentách. Nicméně analytici tvrdí, že to je jen část problémů a že největší potíží je cena operačního systému (resp. zařízení s ním), nedostatek aplikací pro nové rozhraní a také nechuť firem přejít ze starších OS.

Windows Blue mají být aktualizací Windows 8, nepůjde ovšem o zcela nový operační systém, ale spíše o první krok v nové strategii Microsoftu, který se bude snažit s novými verzemi svých produktů přicházet častěji než v současných tříletých cyklech. Windows Blue budou něco jako Windows 8.1 a zaměří se spíše na drobnější změny, než na výrazné zásahy. Přesto půjde o výraznější aktualizaci, než jakou nabízejí dobře známé servisní balíčky.

Microsoft přinutila k plánu upravit rozhraní Windows 8 poměrně negativní reakce trhu na tento operační systém. Podle analytiků si vzal Microsoft až příliš velké sousto a zanesl do tohoto OS tak výrazné změny, které řada uživatelů není ochotná přijmout. Například analytik Michael Silver z Gartneru hovoří o roku 2013 jako o roku ztráty pro Windows. Protože na tradičních zařízeních Windows 8 pohořely a nové mobilní přístroje se s nimi neprodávají zdaleka tak jak by se očekávalo.

Cenová politika Microsoftu je neudržitelná

Peter King, analytik společnosti Strategic Analytics, tvrdí, že problémem je hlavně cena Windows 8, respektive přístrojů s nimi. Trh chce v současnosti levné přenosné počítače a tablety a není divu, že se velmi dobře prodávají hlavně tablety v cenové relaci 2000-4000 Kč. Většina jich je přitom vybavena OS Android, naopak tablety s Windows stojí obvykle několikanásobně více.

Microsoft již v minulosti slíbil, že se na trh v následujících měsících dostanou menší a levnější tablety s Windows, ale i ty prodraží cena licence Windows výrazně nad úroveň srovnatelných modelů s Androidem. Stejným problémem mimochodem trpí i smartphony s Windows Phone 8. Analytici proto odhadují, že Microsoft plánuje snížení cen licencí Windows pro výrobce počítačů a mobilních zařízení a nebo jim poskytne provize z prodaných licencí. Podle Kinga se Microsoft snaží stále držet cenovou politiku z minulých let a nereflektuje, že se svět mění a že to, co bylo ještě před třemi roky běžné, může být nyní nepřijatelné.

Microsoft ve svých původních záměrech vůbec nepočítal u Windows 8 s podporou tabletů s menšímu úhlopříčkami než je 10“. Nicméně podle IDC bude mít méně než polovina tabletů prodaných v roce 2013 úhlopříčku větší než 8“, a proto Microsoft rychle přišel s certifikací pro menší zařízení, aby si nenechal ujet tento vlak. Podle analytiků to ale nebude stačit.

Chybějící aplikace Windows Blue nezachrání

Dalším zmíněným problémem jsou aplikace. Microsoft odůvodňoval přítomnost nového rozhraní Windows 8 možností spouštět nový typ aplikací pro RT API. Nicméně vývojáři se příliš nemají k tomu je vytvářet a to nezmění ani chystané Windows Blue. Výsledkem je skutečnost, že aplikací pro  tzv. „moderní rozhraní“ je zlomek oproti aplikacím pro konkurenční platformy a jako Android a iOS a hlavně chybí řada kvalitních a důležitých aplikací, které by tablety s Windows 8 udělaly konkurenceschopné.

Microsoft si sice stále drží v rukávě eso v podobě Office, jejich vývoj pro Android a iOS neustále odkládá, ale je otázkou, zda si tím spíše neškodí. Michael Cherry z agentury  Directions on Microsoft je proto přesvědčený, že dokud Microsoft nevyřeší problém s aplikacemi, nebude mít jeho nový operační systém úspěch, ať se bude jmenovat jakkoliv a zda bude mít tlačítko Start nebo ne. Prostě chybějící dobré aplikace jsou základem.

Windows 8 jako další Vista

Analytik JP Gownder z agentury Forrester Research tvrdí, že je otázkou, jak rychle se Microsoft z chyb spojenými s Windows 8 poučí. Podle něj udělal prakticky stejné chyby jako v případě Visty a nedokázal pochopit potřeby trhu. Microsoft zjevně počítal s tím, že může on diktovat trhu a ne že by se měl podřídit jeho potřebám. V každém případě je u giganta jako je Microsoft podle Gowndera situace o to snazší, že i když zažije jeden neúspěch, má další a další šance jej napravit. Zatímco pro menší firmu by takový přešlap mohl znamenat definitivní konec.

Nicméně Silver z Gartneru není tak optimistický a říká, že směr je již nastaven jasně. Windows Blue nezachrání PC ani nezpůsobí boom tabletů s Windows a budoucnost podle něj patří „mladým platformám“, jejichž pozici jen těžko něco ohrozí. Microsoft by podle něj měl zapracovat hlavně na tom, aby Windows 8, resp. Windows Blue co nejlépe odpovídaly potřebám firem, které jsou jeho stabilními zákazníky a má v této oblasti výrazně lepší pozici než ve sféře tabletů. Prioritou by pro něj mělo být udržet si tuto pozici spíše než se snažit bojovat bitvu, kterou může být nemožné vyhrát.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz