Datová centra se mění, stejně tak i jejich zákazníci

Martin Noska | 24.04.2013 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

S datovými službami a jejich nabídkou se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Jak ale bude vypadat další vývoj tohoto segmentu IT trhu, záleží na mnoha aspektech.

Z technologického hlediska je jistá minimalizace velikosti hardwaru, tedy samotných fyzických serverů, kterými jsou datová centra vybavena. Trendem v oblasti služeb, která datacentra nabízejí jednotlivcům i firemním zákazníkům, se pomalu stávají obchodní aplikace zvláště pak ty, které slouží ke spekulování na burze. Zájem ale roste o veškeré virtuální služby, například tzv. virtuální kancelář se stává oblíbeným pracovním nástrojem nejen živnostníků, ale i manažerů velkých firem a například i lékařů.

Měnící se technické požadavky na datacentra

„S ohledem na stávající trendy v IT, které odrážejí úsporná opatření řady firem, musí datacentra čelit zvýšeným nárokům ze stran zákazníků a to jak v oblasti nabídky služeb, tak v oblasti chlazení a příkonu,“ shrnul nároky kladené na datacentra zástupce společnosti Coolhousing.cz, Jiří Dvořák. Při minimálních rozměrech jsou dnešní servery mnohem výkonnější než dříve a díky virtualizaci a cloudovým službám se daří výkon jednotlivých serverů využít mnohem efektivněji, tedy k provozu čím dál tím většího počtu virtuálních zařízení na jednom fyzickém.

„Nyní ani v budoucnu pro datacentra rozhodně nebude problémem prostor, nýbrž schopnost soustředit výkon, chlazení a napájení na 1m2 datacentra,“ dodal Dvořák. Výkon, který dříve stačil pro 10m2 datacentra, dnes nemusí postačit pro 5m2 nebo dokonce 2,5m2.

Virtualizace a její klady

Zákazníci datacenter často využívají hlavně produktů virtualizace, ať už pouze provozu pronajatého virtuálního serveru nebo mobilních kancelářských řešení jako je virtuání kancelář či desktop, do kterých má zákazník přístup z každého počítače na celém světě pouze prostřednictvím internetu.

V současnosti je využívají hlavně drobní podnikatelé ze všech oborů, kteří jsou stále v pohybu. „Mobilní kanceláře a virtuální desktopy jsou ve zvýšené míře využívány pro obchodování na burze. Vzhledem k přetrvávající krizi a hledání nových finančních zdrojů předpokládáme, že tento trend jednoznačně poroste,“ komentoval Jiří Dvořák.

Místo toho, aby si zákazníci aplikace pro obchod na elektronické burze spouštěli doma, využívají virtuálních serverů v datacentrach. Odezvy jsou zde mnohem lepší a kvalitnější, což se příznivě projevuje na plánovaných transakcích. „Je díky tomu možné mnohem rychleji reagovat na trend s komoditou, která je středem zájmu, flexibilita a rychlost v této oblasti rozhodují o úspěchu. Díky mobilní kanceláři klienti ze svého tabletu, telefonu nebo počítače pouze kontrolují, jak se plní jejich business plán,“ upřesnil Dvořák.

Státní správa

Mezi zákazníky datových center jednoznačně převažují zástupci soukromého sektoru. V poslední době se ale objevují i zájemci z oblasti zdravotnictví a celkově státní správy. Důvody jsou zcela jasné, cena a nabídka. Služby datových center jsou jednoznačně ekonomicky výhodnější než provoz ve vlastní režii, navíc bezstarostné, protože je zajišťuje externí dodavatel.

„Reálně jsme zaznamenali, že státní správa již nehledá řešení založená na zvučných jménech (značky serverů) nebo nevyhledává hostingové služby mezinárodních společností. Své zakázky začali rozdělovat i mezi menší společnosti, což rozhodně vítáme,“ dodal Dvořák. Ve státní správě se zkrátka musí šetřit a to dává příležitost menším a levnějším subjektům, které ale nabízejí srovnatelné služby a komunikace je s nimi v mnoha ohledech jednoduší.

Mezi zákazníky datových center jsou už dnes soukromí lékaři, kliniky a specialisté, kteří využívají převážně virtuálních serverů pro zajištění své IT soběstačnosti a čím dál častěji i virtuální kanceláře, která je jim dostupná na všech jejich pracovištích. Je pravděpodobné, že tento postup převezmou i větší nemocnice, kterým ušetří nemalé provozní náklady.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz