Gartner: Smrt Windows XP ohrozí firmy po celém světě

Albert Ryba | 18.04.2013 | Analýzy, Software | 2 komentáře

Podle výzkumu agentury Gartner v současnosti používá více než 15 % středních a velkých firem nejméně 10 % počítačů s Windows XP. Jejich podpora přitom končí za méně než rok. Připravte se na to, že v příštím roce nás bude čekat globální „Windows XP problém“ (jakási nová obdoba obávaného fenoménu y2k), který pravděpodobně zasáhne všechny oblasti podnikání.

Microsoft již aktivně organizace varuje, aby migraci z Windows XP neodkládaly, neboť jim hrozí, že budou vystaveny po ukončení podpory bezpečnostním rizikům. Ač to může vypadat jako zbytečné strašení, analytici Gartneru se shodují na tom, že je to opravdu závažný problém. A lze očekávat, že útočníci se pak doslova zaměří na existující zranitelnosti ve Windows XP, pro které nebude existovat oprava. Firmy se tak stanou snadným terčem útoků a tento scénář se pravděpodobně v příštím roce stane vysoce reálným, protože určitě zůstane řada firem i uživatelů, jež migraci neprovedou.

Windows XP zlatým dolem pro útočníky

Ačkoliv to může vypadat, že po 13 letech na trhu musí být ve Windows XP (a v Office 2003, které s nimi sdílí stejný životní cyklus) opraveno snad vše, co se opravit dá, analytici Gartneru Michael Silver a Steve Kleynhans tvrdí, že jde jen o iluzi a nové zranitelnosti se objevují neustále. Počítače s Windows XP budou rizikem i v případě, že nebudou zapojeny do firemní sítě, protože i tak budou moci být infikovány malwarem, například prostřednictvím flash disků a být tak hostitelem škodlivých kódů. Přitom vytvořit malware pro známou a již neopravovanou zranitelnost v operačním systému je zlatý důl, protože útočník se nemusí obávat, že jeho práce vyjde nadarmo a že se záplata objeví dříve, než dokáže dostatečně rozšířit svůj výtvor.

Problémem podle Gartneru není ale jen bezpečnost. Řada výrobců softwaru se postupně odklání od Windows XP, což může ohrozit zavádění inovací do firmy a zpomalení nasazování nových softwarových řešení. Spousta organizací také stále využívá software kompatibilní s IE6 a do teď si za něj nepořídila náhradu. A to proto, že nebyla nucena.

Organizace nebudou na konec XP připraveny

Michael Silver z Gartneru je přesvědčený, že provést kompletní migraci je časově náročné, a pokud se do toho firmy zatím nepustily, mají již velmi málo času. Problémem je i skutečnost, že firmy se snaží ušetřit peníze a právě migrace na nový operační systém může být výdajem, který byl neustále odkládán.

Je proto více než pravděpodobné, že příští rok bude v IT světě silně poznamenán zmíněným „Windows XP problémem“, který zasáhne všechna odvětví po celém světě. Jednou z poměrně kritických sfér může být například zdravotnictví, kde je dlouhodobě potíž s financemi na technologie, s úrovní IT a také s podporou výrobců nových aplikací. Podobné to může být třeba i ve státní správě. Ale i soukromý sektor se snaží preferovat investice do nových projektů ke zvýšení efektivity a konkurenceschopnosti než do operačního systému.

Ačkoliv analytici Gartneru tedy hovoří o nutnosti a akutnosti migrace, lze počítat s tím, že pokud organizace na tento krok nevyčlenily ve svém rozpočtu dostatek prostředků, udělají tak pravděpodobně až v příštím roce, kdy už bude ale pozdě. Řešením není ani masivnější využívání cloudových řešení ve firmě, neboť ta stále pro svůj běh vyžadují určitý operační systém a rizika tedy zůstávají stále stejná. Vzhledem k tomu, že přechod z Windows na Linux většina organizací nebude chtít podstoupit, protože tento typ migrace by byl mnohem dražší a náročnější, nejčastější možností pro ně budou Windows 7, nikoliv nové a nepříliš populární Windows 8.

2 komentáře u článku “Gartner: Smrt Windows XP ohrozí firmy po celém světě”

  1. volani.webnode.cz napsal:

    Když by používali svobodný software, tak by mohli SW udržovat zabezpečený svými silami nebo si na toho někoho najmout – nebo mi měli snazší migraci starého SW na nové verze platformy… :)

  2. Jan Kameníček napsal:

    Přijde mi, že to přirovnání k y2k na začátku není zrovna moc trefné. Protože jak teď už víme, žádná tragédie to nebyla, leda ve filmech. Věřím, že firmy jsou zodpovědné a že podobně jako v případě y2k včas provedou všechna opatření, aby neohrozila svůj byznys.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz