IT pracovníci hlásí zdravotní potíže způsobené stresem

Albert Ryba | 10.04.2013 | Ostatní | 1 komentář

Průzkum provedený společností GFI mezi lidmi pracujícími v IT ukazuje, že 57 % z nich zvažuje odchod ze zaměstnání kvůli stresu na pracovišti. I když je to vysoké číslo, oproti loňsku jde o výrazné zlepšení, protože to v obdobném průzkumu potvrdilo svoje úvahy o odchodu z práce celých 67 % IT profesionálů.

Samozřejmě reálná čísla odchodů IT zaměstnanců jsou ve skutečnosti výrazně nižší, protože průzkum se zaměřoval jen na úvahy spojené s odchodem, nikoliv na akt odchodu samotný. Průzkum se konkrétně zaměřoval na zaměstnance na pozici IT administrátorů a vyhodnoceno bylo celkem 207 relevantních odpovědí. Nešlo tedy o manažerské pozice, u kterých bývá stres považován za samozřejmou součást každodenní praxe.

Důvody stresu IT profesionálů

Zajímavou otázkou je pak hlavně to, zda lze s nepříznivou situací něco dělat. Pozadí stresu na IT pozicích poodkryly doplňující otázky, zaměřené zejména na zdroj stresu. Celých 29 % dotázaných totiž za hlavní zdroj stresu označilo jednání se svými nadřízenými nebo jinými manažery ve firmě. Dalším výrazným faktorem s podílem 20 % jsou velmi agresivně načasované termíny, kdy musí dokončit svoji práci a v případě 20 % je to nedostatek IT personálu. Naopak stres nezpůsobují IT administrátorům ve firmách koncoví uživatelé, protože ty označilo za primární zdroj stresu jen 12 % dotázaných.

Poměrně alarmujícím zjištěním je i fakt, že více než pětina, konkrétně 21 % IT administrátorů, potvrdila, že trpí zdravotními potížemi způsobenými stresem v práci, například vysokým krevním tlakem. Toto číslo zůstává podobné jako v loňském roce.

Dalších 20 % účastníků průzkumu uvedlo, že se fyzicky necítí v důsledku stresu dobře a 34 % má dokonce kvůli svojí práci problémy se spánkem. To je naopak oproti loňsku poměrně značný pokles, protože v minulém roce šlo o 42 %. Zaměstnání navíc ovlivňuje i vztahy a 16 % respondentů potvrdilo, že díky stresu v práci došlo k poškození či úplnému porušení jejich vztahů s jinými lidmi.

Méně je někdy více

Dalším problémem, který se podílí na rostoucím stresu při práci IT administrátorů je obvykle delší pracovní doba než běžných 8 hodin. Obvyklý průměr nadpracovaných hodin odpovídá v součtu 10 týdnům přesčasu za rok. Při přepočtu na den se tedy jedná o více než jednu hodinu denně navíc.

Odborníci doporučují manažerům ve firmám brát tato čísla vážně, protože spokojený a nestresovaný zaměstnanec obvykle podává lepší výkon a je pro firmu perspektivnější. Zbytečné vystavování nepříjemným situacím tak výkon obvykle nezvyšuje, ale snižuje. Pokud máte možnost, zkuste si mezi svými zaměstnanci udělat podobný typ průzkumu a pokuste se odstranit příčiny, které způsobují stres při vykonávání jejich práce. Odměnou vám bude vyšší efektivita i spokojenost zaměstnanců.

1 komentář u článku “IT pracovníci hlásí zdravotní potíže způsobené stresem”

  1. Ruda napsal:

    To je tedy objevné zjištění. Pracuji ve finančních službách a taky tu máme stres, řve na mě šéf a mám nezvladatené termíny, že bych se na to nejradši vykašlal. A manželka je na tom stejně. Ale myslet si, že na druhé straně je tráva zelenější je utopie :-(

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz