Jak zajistit maximální životnost baterií v mobilních zařízeních?

Albert Ryba | 23.04.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

O bateriích, respektive o akumulátorech a jejich nabíjení koluje mnoho polopravd a mýtů. Důsledkem toho pak bývá jejich nesprávné používání, které může vést ke snížení jejich životnosti. To pak vede k nutnosti zbytečných investic do nových baterií, případně i do servisních prací, pokud není akumulátor běžně vyměnitelný.

Představíme vám v následujícím textu nejčastější mylné informace, které se o bateriích a jejich nabíjení obvykle tradují. A poradíme vám, čeho se vyvarovat a čeho se naopak nemusíte bát.

Mýtus 1: Paměťový efekt

Vůbec nejčastějším mýtem o nabíjení baterií je tradování nutnosti hloubkového vybití a poté stoprocentního nabití baterie. Tento mýtus souvisí s takzvaným paměťovým efektem, který skutečně existuje. Nutno ale říci, že existuje pouze u starých NiMH a NiCd baterií.

„Ve všech moderních mobilních přístrojích jsou dnes již používány Li-ion nebo Li-pol baterie, které paměťovým efektem netrpí. U těchto baterií se dokonce doporučuje nabíjet je v jen částečně vybitém stavu,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Úplné vybíjení může těmto moderním bateriím dokonce škodit. V jeho důsledku může docházet k rychlejšímu snižování kapacity a k prodlužování doby nabíjení.

Mýtus 2: Přebíjení baterií a rychlonabíjení

Další neopodstatněné obavy se týkají ponechání nabité baterie v nabíječce, kterým může údajně dojít k trvalému znehodnocení baterie. Přebíjení by baterii mohlo skutečně uškodit a vést až k její explozi.

Moderní baterie ale i moderní nabíječky jsou však proti takovým negativním důsledkům dobře chráněny. Dokáží totiž rozpoznat, kdy je baterie plně dobita, a poté se dobíjení samo přeruší, případně se sníží nabíjecí proud na úplné minimum. Zbytečné obavy mají někteří lidé rovněž z rychlonabíjení baterií. Při nabíjení silným proudem dnešními rychlonabíječkami od osvědčených výrobců bateriím žádná rizika nehrozí.

Mýtus 3: Opakované zapojování nabíječky

Mýtus o nutnosti opětovného zapojování a vypojování nabíječky pro plné dobití baterie je skutečnou perlou. Šířit se začal po zjištění některých uživatelů, že mobilní telefon po nabití a odpojení z nabíječky ukazoval již po pár okamžicích nižší míru nabití baterie než 100 %. Opětovné zapojování již nabitého přístroje do nabíječky ale skutečně delší výdrž baterie nezajistí. Ve skutečnosti je tento efekt způsoben tím, že při dobití baterie některé mobilní telefony nabíječku odpojí a začnou brát energii z baterie. Po vysunutí kabelu je pak přečtena korektní hodnota.

Mýtus 4: Zmrazení baterie zajistí delší životnost

Další z řady mýtů se váže k prodloužení zkracující se životnosti baterie. K tomuto účelu doporučuje akumulátor uzavřít do plastového obalu a na pár minut jej strčit do mrazáku. Popsaný postup však nejenže životnost neprodlouží, ale naopak baterii spíše uškodí.

„Teploty pod bodem mrazu bateriím rozhodně nesvědčí. V důsledku působení nízkých teplot u nich dochází k rychlému poklesu kapacity. Jedná se naštěstí pouze o dočasný efekt. K trvalému poškození baterie dochází až po dlouhodobém vystavení teplotám pod bodem mrazu,“ vysvětlil Radim Tlapák.

Mýtus 5: Nové baterie není třeba recyklovat

Poslední z mýtů nesouvisí s používáním baterií, ale s jejich likvidací. Tvrdí, že nejnovější baterie jsou již natolik ekologické, že je není třeba recyklovat. Jedná se samozřejmě o další nepravdivou informaci. Všechny baterie patří mezi nebezpečný odpad. A i moderní lithiové baterie obsahují nebezpečné elektrolyty, které výrazně škodí životnímu prostředí. Jejich vyhození do běžného odpadu je tak zakázáno a je nutné je odnést do místa zpětného odběru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz