Linux 3.9 kernel zvyšuje výkon a snižuje spotřebu

Albert Ryba | 30.04.2013 | Software | Žádné komentáře

Poslední verze linuxového kernelu 3.9, kterou uvolnil Linus Torvalds tuto neděli, se zaměřuje na možnosti zvýšení výkonu a snížení spotřeby ve specifických situacích. Dále přidává i nové funkce a jako obvykle i nové ovladače. Hlavními zlepšeními je podpora cachování pomocí solid state disků (SSD) a zvýšení výkonu pro některé typy serverové zátěže.

Vyšší výkon v podnikovém prostředí

Funkce označovaná jako SSD caching je určena k tomu, aby tyto disky mohly být využity jako cache pro klasické pevné disky. To má ve výsledku zvýšit rychlost zápisu a případně i opakovaného čtení dat. Schopnost používat SSD jako cache je spojená se změnami v Device Mapperu, který nyní obsahuje funkci dm-cache.

Co se týká zmíněného zvýšení výkonu serverů, hlavní zlepšení se má týkat aplikací pro vícevláknové síťové servery běžící na vícejádrových systémech. Zlepšení výkonu je dané tím, že se nyní více TCP a UDP zásuvek může díky vlastnosti SO_REUSEPORT vázat k jednomu portu. Výsledkem je pak vyšší propustnost dat.

Vylepšení spotřeby

Další novinka v Linux kernelu 3.9 je spojena s úsporou energie. V jádru je nově obsažen tzv. lehký suspend mód, který umožňuje zejména mobilním zařízením spotřebovávat jen tolik energie, jako by byly v hlubokém režimu spánku, ale současně jsou v tomto módu schopny mnohem rychlejšího probuzení.

Nově přibyl také ovladač Intel PowerClamp, který dovoluje omezit procesorům od Intelu, kolik energie si mohou odebírat.

Nové funkce a aktualizace

Mezi další vylepšení patří např. to, že souborový systém Btrfs (B-tree file systém) v Linux kernelu 3.9 přidává podporu pro RAID a dále došlo k integraci ovladačů VMCI (Virtual Machine Communication Interface od VMware), které mají omezit nároky na komunikaci mezi virtuálními stroji a jejich hostiteli. KVM hypervizor obsažený v kernelu nyní nově přináší možnost virtualizace na procesorech Cortex A15 od ARM, což by mělo opět rozšířit možnosti využití ARM procesorů v serverech. A nelze nezmínit ani vylepšení pro Xen hypervizor, který nyní podporuje připojování dalších procesorů a pamětí za běhu (tzv. metoda hot plug) a pro Hyper-V hypervizor, kde je nově podporován vylepšený mód přerušení uvedený spolu s Windows 8.

Co se týká dalších ovladačů, asi nejvýznamnější je podpora nových grafických čipů od AMD, konkrétně Radeonů HD 8500 a 8600 a také nové generace APU procesorů s architekturou Richland.

Vylepšen byl dále i ovladač pro grafická jádra v chystaných procesorech Intelu s kódovým názvem Haswell, který umožňuje menší spotřebu při využití jednoho displeje za využití display portu. Lepší  energetický management přináší i grafický ovladač procesorů OMAP od Texas Instruments, včetně podpory architektury OMAP5.

Pro grafické čipy od nVidie přibyla možnost manuální změny otáček větráčku pro některá starší GPU a k dispozici je oficiální podpora platformy nVidia Tegra 4. Další novinkou je např. vylepšení komprese a dekomprese LZO, oprava zamrzání obrazu při kontrole dostupných monitorů a také došlo k přidání nástroje pro měření výkonu paměťového systému při neuniformním přístupu k paměti.

Co se týká síťových prvků, i zde přibyly nové ovladače, například pro Wi-Fi komponenty řady 7000 od Intelu. Dále pro řadu USB 3.0 gigabitového LAN hardwaru a také přibyla podpora pro Multiple Registration Protocol, který je specifikovaný ve standardu IEEE 802.1Q-2011.

Linux 3.9 kernel by se měl začít postupně objevovat v následujících měsících v aktualizacích linuxových distribucích, které jejich výrobci připravují.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz