Microsoft Office: Kdy končí podpora pro starší verze?

Albert Ryba | 05.04.2013 | Software | Žádné komentáře

V souvislosti s koncem podpory podnikového softwaru se nejčastěji hovoří o Windows XP, které čeká poslední rok života a v dubnu 2014 jejich podporu Microsoft nemilosrdně ukončí. Žádné prodloužení na poslední chvíli nečekejte. Výrazně méně se už mluví o tom, že stejný osud čeká i poslední kancelářský balíček bez rozhraní ribbon – Office 2003. Na něj přitom řada uživatelů podobně jako na Windows XP nedá stále dopustit. Půjde tak o definitivní konec jedné éry.

Životní cyklus Windows XP, které letos na podzim oslaví 12. výročí, byl neobyčejně dlouhý a byl uměle prodloužen zejména díky neúspěchu Visty, kterou většina zákazníků striktně odmítla. Nicméně 8. duben 2014 má být finálním milníkem, kdy Microsoft definitivně tuto podporu ukončí. Důvod je jasný – softwarový gigant potřebuje prodávat nové produkty, ne investovat do starých, na kterých již nic nevydělá. Samozřejmě je pravděpodobné, že řada uživatelů i menších firem bude používat Windows XP i po tomto datu, nicméně díky tomu, že v nich nebudou opravovány objevené chyby a zranitelnosti, stanou se zejména pro použití v byznysu vysoce rizikové.

Komentátoři hovoří o tom, že podobný scénář jako v případě Windows XP a Visty lze nyní čekat u Windows 7, neboť Windows 8 se netěší přílišné popularitě a i když se zdálo, že se Microsoft z neúspěchu Visty poučil, podle všeho udělal nyní stejnou chybu a nenaslouchal dostatečně potřebám zákazníků (viz protesty proti odstranění tlačítka Start z Windows 8). Windows 7 se tak pravděpodobně stanou novou „long term support“ verzí a také posledními masově rozšířenými Windows, jak již dříve předjímali analytici Gartneru.

Konce podpory Office 2003, 2007 a 2010

V souvislosti s konci podpory se ale výrazně méně hovoří o Office. Pravděpodobně proto, že u nich případné aktualizace nejsou na první pohled až tak viditelné. Přesto i zde platí, že používat pro byznys produkt s ukončenou podporou je vždy rizikem.

Oficiální konec podpory Office 2003 se Service Packem 3 je stejně jako u Windows XP 8. dubna 2014. I v tomto případě jde již jen o fázi rozšířené podpory, kdy jsou dodávány jen bezpečnostní aktualizace. Stejná situace je i u Office 2007 SP3, které budou ve fázi rozšířené podpory do 10. října 2017. Office 2010 (zatím se Service Packem 1) jsou ještě v hlavní fázi podpory do 13. října 2015 a rozšířená fáze má končit 13. října 2020. Nejnovější Office 2013 by měly mít mainstreamovou podporu do roku 2013 a rozšířenou až do roku 2023.

Jak je vidět, Microsoft se drží schématu 5 let hlavní podpory a 5 let rozšířené podpory. Tyto cykly jsou shodné jak pro produkty pro domácí uživatele, tak i pro byznys. Samozřejmě Microsoft má možnost udělat v těchto plánech změny, ale pokud nejsou ze strany výrobce potvrzeny, je nutné počítat s uvedenými daty jako s finálními. Pokud tedy ve vaší firmy používáte starší verze Office, nezapomeňte si hlídat uvedená data konce podpory a vyměnit je společně s dosluhujícími Windows. Protože migrace více produktů v jednom kroku je obvykle levnější, než vícekroková migrace pro každé řešení zvlášť.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz