Mini tablety s Windows 8 dorazí na trh během měsíců

Albert Ryba | 22.04.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Mirosoft potvrdil, že během následujících měsíců dorazí na trh menší a levnější mobilní zařízení od OEM partnerů ovládaná dotykem. Ta by měla vyplnit mezeru mezi klasickými tablety a smartphony. Podaří se Microsoftu s Windows 8 uspět v této kategorii přístrojů?

Informaci potvrdil finanční ředitel Microsoftu Peter Klein v komentáři k finančním výsledkům za poslední kvartál, podle něhož lze očekávat mnohem více nových dotykových přístrojů s Windows 8 za zajímavější ceny než dosud. Obecně se zatím zařízení s Windows 8 na trhu příliš neujala, ale Microsoft sází na to, že druhá polovina letošního roku bude výrazně lepší, zejména spolu s tím, jak se rozšíří nabídka výrobců a jak opadnou prvotní obavy uživatelů z nového rozhraní označovaného jako Modern UI (dříve Metro).

Windows 8 na levnějších zařízeních

Microsoft podle slov svého finančního ředitele intenzivně spolupracuje s OEM výrobci a nižší ceny se podaří dosáhnout i díky lepší OEM nabídce Microsoftu pro tento typ menších zařízení. Microsoft také minulý měsíc uvolnil certifikaci Windows 8 pro zařízení s menšími rozlišeními displeje, takže tento operační systém bude dobře využitelný na populárních 7“ modelech.

O snaze Microsoftu proniknout i na tablety s menší úhlopříčkou se spekuluje již několik měsíců, nicméně problémem bylo nejen zmíněné rozlišení, ale i celková cena, která byla výrazně vyšší než u konkurenčních modelů s Androidem. Problémem je v tomto případě jen samotná licence Windows. Například na serveru Best Buy je v současnosti k výběru přes 20 tabletů s Windows 8 a Windows RT, ale žádný z nich není k dispozici za méně než 450 dolarů (asi 9000 Kč). Není proto divu, že zájem uživatelů je poměrně hodně slabý.

Posílí nové tablety pozici platformy Windows Phone?

Snaha prosadit se v oblasti menších tabletů může být pokusem o kompenzaci neúspěchů s platformou Windows Phone. Ta si stále nedokáže získat na trhu výraznější podíl a stává se tak černým Petrem nejen pro Microsoft, ale hlavně pro Nokii, která na ní vsadila svoji budoucnost. CEO Nokie Stephen Elop sice již informoval, že plánuje spolu s operátory zintenzivnit marketingové kampaně na propagaci Windows Phone, ale je otázka, zda to bude mít výraznější efekt. Protože jak se často ukazuje, dobré produkty si najdou zákazníky samy.

Problémem je také skutečnost, že smartphony a tablety Microsoftu nejsou softwarově zcela kompatibilní, ač Microsoft pro jejich sbližování dělá maximum. Nicméně tyto kategorie zařízení mají zcela odlišné kořeny, což situaci komplikuje a neumožňuje elegantní využití stejného kódu pro všechny typy přístrojů, jak je tomu u Androidu či iOS.

Nokia doufá, že vyšší penetrace přístrojů s Windows 8 by mohla pomoci i smartphonům s Windows Phone 8 a že by tak mohlo dojít k posílení celé rodiny přístrojů s novými operačními systémy Microsoftu. Podle analytiků ale bude klíčové to, jak moc budou zmíněné ceny atraktivní, protože trh je v současnosti vysoce konkurenční a snaha Microsoftu držet ceny co nejvýše nemusí být tou pravou cestou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz