Parallella: Linuxový superpočítač pro každého

Albert Ryba | 16.04.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Po úspěchu konceptu Raspberry Pi přichází projekt extrémně levného superpočítače Parallella od společnosti Adapteva. Spíše než o komplexní systém jde v tomto případě o samostatné desky určené pro masivní paralelní výpočty pod Linuxem. Hlavní výhodou je pak cena, která má začínat na 99 dolarech za jednu desku.

Adapteva se zaměřuje primárně na výrobu počítačových čipů a úvahami nad levným supercomputingem se zabývá již delší dobu. Nyní na Linux Collaboration Summitu již oficiálně ohlásila svoji novinku – desku Parallella, kterou v testovací verzi rozešle letos v létě svým více než 6 tisícům partnerů, testerů a dalším spolupracovníkům. V současnosti jsou pak k dispozici interní prototypy, které se ještě dolaďují pro finální představení světu.

Parallella – superpočítač v kapse

Superpočítačová deska Parallella má velikost kreditní karty a obsahuje 1GHz dvoujádrový procesor s jádrem ARM A9 spolu s 64jádrovým akcelerátorem Epiphany. Dále je osazena 1 GB paměti, dvěma USB 2.0 porty, síťovou kartou 10/100/1000, čtečkou karet MicroSD a HDMI portem. Jedna tato deska by měla mít výkon zhruba 100 Gflops, což by odpovídalo běžným procesorům v PC s taktem 45GHz. Typická spotřeba by přitom měla být kolem 5 wattů. Deska standardně využívá operační systém Ubuntu Linux 12.04 a k dispozici jsou i příslušné ovladače. Schéma desky vidíte na následujícím obrázku:

parallella_board

Linux si v oblasti supercomputingu drží dlouhodobě silnou pozici. Uvedení desek Parallella proto přináší možnost postavit si vlastní superpočítač v některých ohledech srovnatelný s klasickými produkty velkých dodavatelů a nabízející velké možnosti v oblasti paralelního zpracování dat. Právě to je totiž jádrem dnešního supercomputingu.

Potřeby paralelních výpočtů rostou

Výkonný ředitel společnosti Adapteve Andreas Olofsson říká, že podoba výpočetních úloh se za poslední roky změnila. Zatímco dříve bylo základem sériové zpracování dat, dnešní software klade stále větší nároky na paralelní výpočty. Mění se i způsoby tvorby aplikací, které jsou stále více zaměřeny na zpracování paralelních dat. Tomu musí odpovídat i dostupný hardware, který by měl poskytnout těmto požadavkům maximální oporu.

Projekt Parallella se snaží být odpovědí na uvedené požadavky a přinést možnost vysoce výkonného paralelního zpracování dat i do běžných firem a dokonce i jednotlivcům a nikoliv tedy jen do vědeckých institucí a velkých korporací. Jedná se zatím o první krok, který může otevřít doslova superpočítačovou revoluci a nabídnout superpočítač pro každého za dosud nereálnou cenu. Zatímco do teď byl supercomputing velmi drahou a náročnou záležitostí, nyní by se mohl změnit ve zcela běžnou a dostupnou záležitost.

Společnost Adapteve si je vědoma důležitosti spolupráce s dalšími hráči na trhu a navázala proto kontakty s firmami jako Xilinx, Intersil, MicroChip, Micron, Analog Devices či Samtec. Pokud se jí podaří desky Parallella skutečně prosadit na trhu, má potenciál výrazně změnit současný svět supercomputingu a dostupnost superpočítačů, které byly dosud vyhrazeny jen omezené vrstvě zákazníků.

Ale i v případě, že Parallella neuspěje tak jako její „domácí bratranec“ Raspberry Pi, bude přinejmenším ukázkou směru, jakým se computing může v dnešní době vydat a jaké možnosti jsou k dispozici za cenu menší než sto dolarů. I proto projekt nese heslo „superpočítač pro každého“. Více se dozvíte z následující prezentace společnosti Adapteva shrnující vlastnosti a možnosti desek Parallella:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz