Procesory ARM míří do superpočítačů, uspějí?

Albert Ryba | 02.04.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | 2 komentáře

Procesory s architekturou ARM si drží jasnou dominanci v oblasti smartphonů a tabletů. V poslední době se je jejich výrobci snaží protlačit i do klasických PC a serverů. Nicméně ani tím jejich pokus o dobytí nových segmentů trhu nekončí. Potvrzuje to informace od společnosti Dell, která ve svých laboratořích pracuje na prototypu superpočítače využívajícího právě ARM čipy.

Celý koncept je zatím ve fázi testů, nicméně podle analytiků jde o krok, který má šanci na trhu uspět, neboť pozorujeme stále více zákazníků, kteří požadují vysoký (i když ne nutně špičkový) výkon při nízké spotřebě. To potvrzuje i Tim Carroll, ředitel ve skupině pro výzkum computingu u Dellu. Podle něj si trh toto řešení vyloženě žádá.

Spotřeba klíčovým benefitem

Plány Dellu s čipy ARM nejsou zrovna malé a tento výrobce má již hotové prototypy serverů nižší a střední třídy, které poskytl zákazníkům, aby je testovali. Ty mají být vhodné pro zpracování nižší zátěže, typicky v roli webových či poštovních serverů. Carrol potvrzuje, že pro některé instituce, které potřebují využívat výkon superpočítače, je dnes zcela zásadní právě otázka spotřeby, která je v přepočtu na úspory případě architektury ARM zhruba dolar na FLOPs na rack, což je výsledku může znamenat obrovské finanční rozdíly.

Zástupci Dellu přiznávají, že superpočítače s procesory ARM zatím nebudou tak výkonné, aby mohly ohrozit pozice špičkových systémů s procesory Intel, AMD, Power či Sparc. Ty jsou typicky používané pro velmi náročné a složité komplexní výpočty, nicméně jejich síla je zejména v univerzálnosti. Využití GPU v superpočítačích pak ukazuje i výhodu přídavných akcelerátorů pro specifické úlohy a superpočítače se díky tomu mění z velmi univerzálních systémů na řešení na míru vytvořená pro určitý typ úloh. Právě zde má ARM architektura vekou šanci, ač v univerzálním použití nemůže s existujícími superpočítači soutěžit.

Svět se mění a superpočítače s ním

Trh se superpočítače je podle Carrolla také výrazně ovlivňován cloudem, který má nemalý vliv na to, jak jsou nové superpočítače tvořeny. Komplexní výpočty by tak mohly být přesunuty na vzdálené servery v cloudu, zatímco lokálně by byly zpracovávány jen určité operace. Výhodou procesorů ARM je i poměrně nízká cena, zvlášť ve srovnání s čipy FPGA, které se v řadě superpočítačů používají a také nižší počáteční investice může být tedy velkou výhodou.

Dell není jediný, kdo s čipy ARM v oblasti superpočítačů experimentuje. Například Superpočítačové centrum v Barceloně minulý rok vytvořilo prototyp superpočítače s dvoujádrovými ARM procesory Samsung Exynos 5 a předtím již ohlásilo model využívající procesory nVidia Tegra 3.

Výrazným omezením byla dosud 32bitová, resp. 40bitová architektura ARM čipů. Nicméně již před několika měsíci byly ohlášeny první 64bitové modely ARMv8 s jádry Cortex-A57 a Cortex-A53, které hodlají ve svých serverech využít společnosti jako AMD, AppliedMicro a další. Nicméně Carrol uznává, že může trvat poměrně dlouhou dobu, než bude tato architektura v serverech a superpočítačích definitivně přijata trhem a hlavním problémem je současný software, který není napsán tak, aby ARM systémům vyhovoval. Nicméně cesta je již otevřená a bude to zájem zákazníků, který o budoucnosti ARM architektury v serverech rozhodne.

2 komentáře u článku “Procesory ARM míří do superpočítačů, uspějí?”

  1. Intelak napsal:

    A tohle je kurňa co? ARM patří do smradfonů, ne do superpočítačů!!!

  2. Patrik Veselík napsal:

    Něco podobného možná prohlásil pan Cray když viděl první cluster, založený na 486-kách. A hle, následníci 486-ek jsou i v nejvýkonnějších superpočítačích.

    Kromě toho doporučuji se podívat do průmyslových řešení, kde se ARMy používají pěkně dlouhou dobu (viz síťové prvky apod.). A jejich výpočetní výkon a jejich spotřebu, to lze závidět.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz