Prodej netbooků definitivně skončí v roce 2014

Albert Ryba | 13.04.2013 | Aktuality, Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Společnost IHS iSuppli zveřejnila svoji prognózu, podle které se již v roce 2015 nesetkáme na trhu ani s jediným netbookem. Prodeje těchto přístrojů mají prudce klesat a výrobci je postupně zcela vyřadí ze svojí nabídky

Letos se má celosvětově prodat již jen 3,97 milionu netbooků, zatímco v roce 2010 to bylo rekordních 32,14 milionu. V příštím roce jich bude prý prodáno už jen zhruba 264 000 kusů. Již v současnosti je přitom výroba těchto zařízení výrazně omezována.

Situaci ilustruje i graf z dílny iSuppli pod článkem.

Důvodem ukončení prodeje má být ztráta opodstatnění formátu netbooku jako takového. Tento typ přístroje se snažil být alternativou k notebookům s tím, že nabídne zejména lepší mobilitu a nižší cenu. To ale bylo obvykle na úkor uživatelské zkušenosti, zejména díky nízkému výkonu a celkově limitované výbavě. Například v podnikové sféře netbooky nikdy ani nezdomácněly.

Pokud bychom netbooky označily za dinosaury PC éry, pak meteorem, který se stal důvodem k jejich vyhynutí, byl Apple iPad uvedený právě v roce 2010. Tablety jsou dnes schopné nabídnout lepší výkon, snazší ovládání a obvykle i delší výdrž na baterie než netbooky a ty lze proto chápat jen jako jakýsi mezičlánek spojený s přechodem do post-PC éry.

prodeje-netbooku

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz