Sociální sítě a e-maily nejčastějšími mimopracovními aktivitami na firemních PC

Albert Ryba | 11.04.2013 | Aktuality, Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Největší výzvu pro zaměstnavatele z hlediska zneužívání firemních PC dnes představují sociální sítě, které za poslední rok smazaly náskok e-mailu. Zaměstnavatelé jsou ochotni tolerovat mimopracovní aktivity, jen pokud nepřesáhnou 20 minut denně.

Doba, kterou zaměstnanci tráví na firemních počítačích soukromými činnostmi se ovšem již čtvrtým rokem zkrátila. „V roce 2012 se zkrátila doba zneužívání pracovního času o 4 procenta na 49 minut denně na jednoho zaměstnance, což je ve srovnání s předchozím rokem o 2 minuty méně,“ shrnuje Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion.

Z analýzy vyplývá, že efektivita zaměstnanců je pro firmy a instituce na prvním místě: „S tím, jak se nástroje monitoringu zdokonalují a stávají stále více dostupnými i pro malé firmy s desítkami zaměstnanců či pro instituce mimo komerční sektor, míra zneužití neustále klesá. Očekáváme, že tomu tak bude i nadále. Už se ovšem nebude jednat o skokové změny,“ dodává Hnízdil.

V roce 2009 trávili zaměstnanci ve firmách v průměru devadesát minut ze své denní pracovní doby hraním her či stahováním multimédií. O čtyři roky později představují největší výzvu pro zaměstnavatele sociální sítě, zejména Facebook, nástroje instant messagingu včetně telefonování přes Skype a on-line nakupování.

Dlouhodobě žebříčku mimopracovních aktivit vévodí využívání e-mailu pro soukromé záležitosti. Dominantní podíl této položky se rok od roku ztenčuje ve prospěch nezadržitelně rostoucích sociálních sítí. V roce 2012 byl jejich podíl prakticky vyrovnaný na úrovni 11 minut denně. „Od roku 2010 vzrostla doba, kterou zaměstnanec tráví na sociálních sítích, o tři minuty. Jsou to právě tři minuty, o které se za stejné období zkrátila doba využívání e-mailu pro soukromé účely,“ přibližuje statistiku Martin Hnízdil.

Dalším trendem je přesun volnočasových aktivit zaměstnanců směrem od firemních počítačů k mobilním zařízením typu chytrých telefonů s přístupem k internetu. Možnosti těchto zařízení jsou téměř srovnatelné s klasickými počítači, proto jsou stále častěji využívány k volnočasovým aktivitám.

Společnost truconneXion očekává, že právě chytré telefony se během krátké doby stanou hlavní technologií, kterou zaměstnanci využijí k zábavě nebo i úniku citlivých informací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz