Stane se Lenovo velkým hráčem v oblasti x86 serverů?

Albert Ryba | 19.04.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Podle dostupných informací probíhají v současnosti mezi firmami IBM a Lenovo intenzivní jednání. Jejich obsahem má být odprodání divize vyrábějící x86 servery čínské společnosti Lenovo. Ta od IBM v prosinci 2004 odkoupila výrobu stolních počítačů a notebooků a během několika krátkých let se dostala mezi největší výrobce PC na světě. Nyní by podobný úspěch mohla zopakovat i se servery. Tento směr rozvoje by pro čínského výrobce totiž dával poměrně velký smysl.

Cena x86 serverové divize IBM by se měla údajně pohybovat kolem 6 miliard dolarů. IBM by se pak zaměřilo zejména na unixové a linuxové systémy a mainframy. Lenovo by tak získalo servery řady System x, které zahrnují klasické věžové, rackové i blade servery s procesory Intel a AMD. Informaci o jednáních přinesl technologický server CRN, který se odkazuje na několik zdrojů dobře obeznámených se situací.

Lenovo má na servery zálusk

Lenovo je pro IBM přijatelným kandidátem na odkoupení jejího byznys. Tato čínská firma již delší dobu projevuje zájem o oblast serverů a podle zástupců IBM nepředstavuje pro další jejich byznys hrozbu, protože se zaměřuje jiným směrem a na jiný typ klientů. Lenovo totiž nenabízí úložné systémy, síťové prvky nebo konvergovanou infrastrukturu a celkově se zatím v datových centrech neprosadilo. Naopak IBM se chce profilovat výrazně právě tímto směrem.

Nabídka Lenova sice v současnosti zahrnuje několik modelů serverů ThinkServer, nicméně portfolio není nijak široké a také tržní podíl této značky je spíše zanedbatelný. Důvodem může být zejména nedostatečné zázemí v oblasti výzkumu a vývoje serverů, které by tak čínská firma mohla od IBM nyní dostat.

Pokud by byla jednání úspěšná, Lenovo by totiž spolu s x86 serverovým byznysem získalo i zaměstnance z produktové laboratoře IBM, která se nachází v budově 201 ve výzkumném parku Triangle v americké Severní Karolíně. A to možná již k 1. červnu 2013. Zaměstnanci laboratoře přitom poskytují podporu pro servery řad System x, System i, System p a System z a jsou zde řešeny specifické problémy zákazníků, které nespadají pod podporu první, druhé i třetí úrovně.

Lenovo může proměnit trh se servery

Zdroje dále uvádí, že IBM v rámci dalšího zefektivňování pravděpodobně omezí do roku 2015 počet svých zaměstnanců. Plán počítá se zaměřením se na serverové produkty a služby, v nichž jsou vyšší marže. Právě x86 servery jsou pod největším konkurenčním tlakem a zisky v této oblasti nejsou nijak vysoké. Na druhou stranu zájem o tyto servery trvale roste, zatímco další typy systémů postupně mizí z centra zájmu kupujících.

Zástupci firem IBM i Lenovo se k situaci zatím oficiálně nevyjádřili, takže nezbývá než čekat, jak jednání dopadnou. Pokud by k dohodě mezi těmito dvěma giganty došlo, lze očekávat, že Lenovo zahájí podobnou strategii jako v případě PC – tedy že nastolí poměrně agresivní cenovou politiku a bude se snažit ukousnout co největší část trhu. To by mohlo být nepříjemnou zprávou pro další významní hráče na poli x86 serverů, jako jsou třeba firmy Dell či HP, kterým Lenovo ubralo svými aktivitami v oblasti stolních počítačů a notebooků nemálo potenciálních zákazníků.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz