Ubuntu 13.04: Kratší podpora a povinný Python 3

Albert Ryba | 08.04.2013 | Software | 2 komentáře

Společnost Canonical vydala veřejnou beta verzi linuxové distribuce Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail). Ta má jako první v řadě ne-LTS verzí přinést nově zkrácenou dobu podpory z 18 na pouhých 9 měsíců. Podpora u LTS (long term support) edic určených zejména pro nasazení v podnicích se nemění. Zkrácení doby podpory má souviset s cyklem rychlejšího uvádění nových verzí, které mají lépe odpovídat vývoji cílových zařízení, na které Ubuntu směřuje – a to zejména smartphonů a tabletů.

Právě rozšíření záběru z PC na další typy zařízení je spojena s defaultním rozhraním Unity, které ovšem řadě uživatelů Ubuntu nevyhovuje. Pro ty, kteří preferují rozhraní KDE je k dispozici Kubuntu, Xfce přináší Xubuntu, Lxde pak Lubuntu a Gnome 3.x pak Ubuntu-Gnome 13.04. Zde žádnou zásadní změnu nečekejte.

Vylepšení, která nemusí potěšit

Jak je již zvykem, aktualizace se dočkaly softwarové komponenty. Nové Ubuntu tak používá linuxový kernel 3.8.5, dále pak kancelářský balíček LibreOffice 4.01, webový prohlížeč Firefox 20.0 a e-mailový klient Thunderbird 17.05. Z vývojářského hlediska pak pokračuje odklon od Pythonu 2.x k Pythonu 3.3, přičemž starší verze má být k dispozici jen jako samostatný balíček. Cílem má být přesvědčit vývojáře k přechodu na verzi 3, která ovšem není s tou starší zpětně zcela kompatibilní a ti tak budou muset upravit nebo přeportovat svoje starší aplikace. To potvrzuje i poznámka výrobců, že ani pro Ubuntu 13.04 nebylo zatím ještě vše překonvertováno pro Python 3.

Ubuntu 13.04 také přináší jednu z prvních verzí nástroje označovaného jako Upstart Users. Ten má urychlit přihlášení uživatele do systému díky tomu, že odloží start některých desktopových služeb až do té doby, než jsou skutečně potřeba. Ve finální verzi tato funkce sice nebude pravděpodobně automaticky zapnutá a má sloužit spíše pro experimentální účely, ale v případě zájmu bude možné si ji ručně vynutit.

Raring Ringtail také nebude obsahovat Ubuntu installer pro Windows s názvem Wubi. Ten se přitom těší značné popularitě a umožňuje běh Ubuntu pod Windows jako by to byla běžná aplikace. Důvodem má být problém s kompatibilitou s Windows 8 a existující chyby v aplikaci. Canonical se netají tím, že by uvítal, kdyby si vývoj Wubi vzali na starost nezávislí vývojáři a samotný výrobce se chce vydat spíše cestou mobilních klientů. Pokud se tedy někdo takový najde, je možné, že se Wubi vrátí zpět z důchodu, ovšem s největší pravděpodobností také jako samostatný balíček.

Finále na dohled

Celkový přehled novinek najdete na wiki Ubuntu. Finální verze by pak měla být uvolněna 25. dubna 2013 a podpora tedy skončí v lednu příštího roku.

Betu si můžete stáhnout z webu výrobce nebo na ni aktualizovat z verze 12.10, nicméně počítejte s tím, že obsahuje ještě několik známých chyb, jako třeba zamrznutí installeru při již existující instalaci na PC, problém se spuštěním Skype, potíže s installerem prohlížeče Chrome a podobně. Nicméně jde již jen o drobnosti a uvedení finálního produktu by nemělo stát nic v cestě.

2 komentáře u článku “Ubuntu 13.04: Kratší podpora a povinný Python 3”

  1. St. Špaček napsal:

    Vše co bylo dobré je pryč. Jen tak dál a můžete to zabalit!!!

  2. krosos napsal:

    Každá nová verze je horší a horší. Way to go :(

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz