Windows 8 hlavní příčinou propadu prodejů PC

Albert Ryba | 12.04.2013 | Analýzy | Žádné komentáře

Původně glorifikované Windows 8 se dostávají pod velmi tvrdou kritiku. Nejhorší propad prodejů PC v historii, který nastal v prvním čtvrtletí 2013, totiž přisuzují analytici hlavně novému operačnímu systému Microsoftu. Ačkoliv si od Windows 8 Microsoft sliboval zlepšení prodejů, opak je pravdou a právě kvůli Windows 8 se kupující novým počítačům vyhýbají.

Meziroční propad prodejů je přitom opravdu radikální. IDC hovoří o 14 % za první čtvrtletí, což nemá za posledních 20 let obdoby. Gartner pak mluví o poklesu o 11 %. Všichni průmysloví pozorovatelé se shodují na tom, že takový pokles nikdo neočekával, protože ekonomická nejistota již lehce odezněla a zveřejněná čísla jsou doslova katastrofální. Ještě loni totiž analytici počítali s počítači s mírným oživením prodejů. Windows 8 se tak pro výrobce počítačů stávají pohromou a podle mnohých je jen otázkou času, kdy se ve velkém vrátí k nabídce PC s Windows 7.

Za vším stojí rozhraní Windows 8

Bob O’Donnell, analytik společnosti IDC, jasně hovoří o tom, že už není pochyb o tom, že Windows 8 prodejům PC nepomohly, ale naopak je poškodily. Uživatelé se novým PC s předinstalovanými Windows 8 podle něj úmyslně vyhýbají, protože odvážný krok Microsoftu s novým „moderním rozhraním“ se ukázal jako příliš radikální, stejně tak jako odebrání tradičního tlačítka Start z desktopu. Ostatně tyto reakce byly jasně zřetelné již během vývoje OS a pro Microsoft by mělo být poučením, že je prakticky kompletně ignoroval.

Také strategie Microsoftu kladoucí důraz na dotykové ovládání selhává, protože v mobilních přístrojích mají Windows 8 stále jen zlomkový podíl a na desktopech je nové rozhraní pro kupující jasně viditelnou překážkou.

Windows 8 jsou další Vistou

Výsledkem je podle  O’Donnella fakt, že PC jsou pro kupující oproti tabletům a dalším zařízením stále méně zajímavá. Windows 8 se tak skutečně stávají „další Vistou“ a analytik IDC tvrdí, že Microsoft nyní stojí před poměrně těžkým rozhodnutím jak z této situace vyjít jako vítěz. Situaci pravděpodobně nevyřeší ani chystaný update označovaný jako Windows Blue, který by měl být něčím jako SP2 v případě Windows XP – tedy ne jen souborem záplat, ale výrazným vylepšením stávajícího operačního systému.

Zásadním vylepšením, které by dokázalo situaci změnit, by ovšem byla možnost kompletního vypnutí kritizovaného rozhraní, k čemuž se Microsoft pravděpodobně neodhodlá. Neoficiálně ovšem není příliš velký problém prostřednictvím příslušných utilit nové rozhraní ve Windows 8 zcela potlačit, takže rozhodně nejde o neproveditelnou operaci.

Také Jay Chou, další z analytiků IDC, souhlasí se svým kolegou a dodává, že Microsoft nezvládl cíl zlepšení uživatelské zkušenosti s novým rozhraním Windows 8. To nevyniká ani v oblasti mobilních přístrojů a ani jako klasický desktop. Výsledek je jasný – uživatelé chtějí buď tablet či smartphone s iOS / Androidem a nebo PC s Windows 7. Nicméně je potřeba přiznat, že Windows 8 jsou jen jedním z více faktorů, které mají vliv na propad prodejů PC, ale již nelze pochybovat o tom, že jejich uvedení v době nepříliš příznivé pro klasické počítače jen akcelerovalo odklon uživatelů od tohoto typu zařízení. Problémem jsou podle IDC také přemrštěné ceny mobilních dotykových zařízeních s Windows 8 (viz například Surface Pro).

Zachrání situaci opět Windows 7?

Analytici hovoří o tom, že Microsoft nyní nemá jak situaci zvrátit a nastolený trend bude pokračovat. Pro výrobce PC je pak významnou alternativou obnovení nabídky PC s oblíbenými Windows 7, které by mohly poptávku opět oživit. Také firmy v současnosti stále ještě plánují migraci z Windows XP na Windows 7.

Počítače s nimi by tak měly sloužit ještě poměrně dlouho a Microsoft se tak může těšit alespoň ze zájmu o licence o tento starší operační systém. Ten by se tak stal „zachráncem situace“ už podruhé. Poprvé se mu podařilo zvrátit pošramocenou reputaci Windows způsobenou Vistou a nyní by se tedy měl stát hlavní konkurencí pro Windows 8. Nelze ani vyloučit, že Microsoft bude nucen prodloužit dobu prodeje tohoto OS a pozměnit jeho původní životní cyklus.

Přesto investoři pociťují nervozitu, která se projevuje na ceně akcií jak výrobců PC, tak i samotného Microsoftu. Ten plánuje zveřejnit svoje finanční výsledky za první kvartál 2013 ve čtvrtek 18. dubna, takže z nich bude jasně vidět, jaký má důsledek propad prodejů PC s Windows 8.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz