Zlozvyky při práci s PC a s mobilními přístroji

Roman Kadlec | 26.04.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Lidé nejsou dokonalí a dělají věci, které by neměli. Zlozvyky se týkají i světa počítačů a mobilních zařízení. Jaké jsou ty nejčastější?

Používání zařízení se špinavýma rukama

Říká se, že klávesnice je špinavější než záchod. Toto tvrzení platí i pro mobilní telefon – zvláště pokud jej často používáte se špinavýma rukama. Dokonce se objevil případ zloděje, který ukradl telefon a nakazil se virem Ebola. Okradený totiž touto chorobou trpěl a telefon, stejně jako klávesnice, funguje jako výborný přenašeč bakterií.

Pozor proto zejména na použitá zařízení nebo ta, která v práci využíváte společně s kolegy.

Jezení u počítače

Jezení u počítače je ideálním způsobem, jak si ještě více zašpinit klávesnici. Speciální kategorií jsou případy, kdy uživatelé využívají tělo notebooku jako tácek pod pivo nebo na odkládání kávy. Stačí pak jeden špatný pohyb a notebook to možná nepřežije. Pokud toto praktikují vaši zaměstnanci, rozhodně jim to zakažte, případně je upozorněte, že případné poškození budou platit ze svojí mzdy.

Nečištění zařízení

Nečištění zařízení může zkrátit jejich životnost, zejména (a nejen) v případě stolních počítačů, které se mohou poměrně jednoduše zaprášit dlouhodobým používáním. Hlavním problémem prachu je to, že může ucpat větrání, snížit efektivitu ventilátorů nebo poškodit optické mechaniky. Výsledkem je mnohdy přehřívání systému, které může značně snížit jeho životnost. Čištění počítače přitom není časově náročné a odborníci jej doporučují čistit alespoň dvakrát ročně.

Tato rada platí i pro IT oddělení ve firmách, která by také měla naplánovat pravidelná čištění počítačů zaměstnanců, ale i další techniky.

Špatné sezení u počítače

Jedním z nejčastějších problémů, resp. zlozvyků při práci s počítačem je špatné sezení. Na toto téma existuje řada článků, které radí, jak sedět správně u počítače a jak se vyhnout zdravotním problémům, které může špatné sezení způsobit. Je ideální, aby uživatel seděl u PC narovnaný, sehnutí kolen by mělo být 90 stupňů. Monitor by měl být postaven tak, aby byla horní část na úrovní očí. To je obvykle problémem zejména při práci na notebooku, který nutí dívat se na obraz svrchu. Pro celodenní práci tedy volte zařízení, které bude splňovat základní ergonomické požadavky.

Práce bez přestávky

Přestávky jsou důležité jak při práci, tak i při relaxaci na PC. Například někteří výrobci počítačových her vás při každém spuštění informují o tom, abyste si udělali krátkou, 15 minutovou přestávku po hodině hraní. U klasického kancelářského softwaru sice podobná varování obvykle nenajdete, ale podobné přestávky je vhodné dodržovat při jakékoliv práci s počítačem a mohou zabránit možným zdravotním problémům. Je zřejmé, že ale ne vždy se však dají tyto přestávky dodržovat, zvlášť v běžném pracovním procesu.

Používání notebooku na klíně

Používání notebooku položeného na klíně může způsobit řadu problémů. Je to dáno teplem, které notebook obvykle vyzařuje – toto teplo, pokud máte notebook položený na kolenou, resp. v klíně, může mít za následek vysušení kůže, snížení tvorby spermií nebo údajně i rakovinu.

Nezálohování dat

Pokud si nezálohuje svoje data, pravděpodobně na to nedoplatíte svým zdravím, resp. pokud ano, tak nepřímo. Můžete však přijít o důležitou práci nebo cenné údaje, což může mít za následek finanční škody nebo prostě jen ztrátu času. Zálohování dat přitom není nic složitého a při dnešních cenách externích disků můžete velmi jednoduše zálohovat data na pevné disky, optická média nebo i do cloudu. Bohužel nezálohování je častou praxí i u malých firem, kde případná ztráta dat může v extrémních případech znamenat i konec celého podnikání.

Používání stále stejného hesla

O heslech se toho napsalo také již mnoho, obvykle ale bez výsledného efektu. Hackeři dnes mají k dispozici výkonné nástroje a databáze ukradených hesel. Pokud používáte tutéž kombinaci jméno / heslo v rámci několika účtů – a některou z daných služeb napadnou a data ukradnou, jste v ohrožení, že útočníci zneužijí tato data ve snaze přihlásit se do jiných účtů, případně proniknout i do firemních systémů. Proto je vhodné používat různá hesla pro různé služby a pravidelně je měnit. S tímto vám pomohou různé utility, určené pro správu hesel.

Ignorování aktualizací

Někteří uživatelé si myslí, že aktualizace jsou zbytečné a v některých případech se dá jejich stanovisko odůvodnit (např. změna stávajícího rozhraní za jiné). Ve většině případů však výrobce prostřednictvím aktualizací odstraňuje chyby a nedostatky produktu, případně vylepšuje jeho funkcionalitu o nové vlastnosti. Aktualizace jsou ale v současnosti důležité zejména proto, že čas od času opravují nebezpečné chyby, které by potenciálně mohli zneužít útočníci.

Přehnané sdílení na sociálních sítích

Sociální sítě jsou výborným nástrojem, pomocí kterého můžeme se světem sdílet, co jen chceme. Je však držet hesla, že méně je někdy více a zbytečně své přátele „nevzpamatuje“ informacemi o tom, co právě jím nebo nesdílet desítky fotek „rozkošných kočiček“ denně.

Zveřejnění citlivých osobních informací na sociálních sítích může také nelibě nést zaměstnavatel, zejména u pracovníků na vyšších pozicích. Protože fotografie top manažera či manažerky na Facebooku v miniaturních plavkách může brát za snížení jeho či její vážnosti. Pro zaměstnavatele může být také jasným důkazem špatné pracovní morálky pokud zjistí, že zaměstnanec vkládá příspěvky na sociální síť v pracovní době.

Nerestartování zařízení

Mobilní zařízení, včetně moderních notebooků a ultrabooků, jsou obvykle navrženy tak, že uživatel je nepotřebuje vypínat. Bohužel to neplatí pro operační systémy a aplikace, které často neuvolňují paměť ani když ji už nepotřebují. Pokud zařízení běží několik dní v kuse bez vypnutí, restartování může pomoci uvolnit systémové prostředky, což se může pozitivně projevit plynulejší provozem operačního systému.

Zdroj: ITNews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz