5G sítě na dohled, mají přinést rychlost 10 Gbps

Jan Sobík | 14.05.2013 | Internet a služby, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv v současnosti stále ještě telekomunikační sítě čtvrté generace (4G) čekají v řadě zemí na svoji premiéru, Samsung již vyvinul údajné klíčové komponenty pro sítě 5. generace. Ty již v současnosti nabízí bezdrátové přenosy dat rychlostí až 1 Gb/s. V dalším vývoji komponent by se rychlost měla ještě zdesetinásobit a podle Samsungu bychom v roce 2020 měli v 5G sítích bezdrátově přenášet data rychlostí až 10 Gb/s.

Pro srovnání, dnešní 4G LTE technologie dosahuje teoretických přenosových rychlostí 75 Mb/s. Budoucí nárůst rychlosti pak umožní vznik nové generace cloudových aplikací, které poskytnou zcela nové možnosti práce a přenosu obsahu na dálku. Rozvoj rychlejšího bezdrátového přenosu dat je obecně považován za mezinárodní zájem, který má mít příznivé ekonomické důsledky.

5G od Samsungu v praxi

Samsung již vyvinul prototyp 5G antény skládající se ze 64 prvků s technologií elektronické kontroly nad směrem signálu. Pokusné přenosy proběhly v pásmu 28 GHz, ač zatím pro 5G sítě nebylo žádné pásmo oficiálně standardizované. Rychlost kolem 1 Gb/s se přitom údajně podařilo dosáhnout do vzdálenosti 2 km od základnové stanice.

Samozřejmě že využití pásma o tak vysoké frekvenci má svoje výhody i nevýhody. Na jednu stranu přináší možnost dosažení vyšších rychlostí, ale je velmi omezen dosah jedné vysílací stanice. Například ve Velké Británii hledá síťový regulátor Ofcom způsob, jak vyčistit pásmo 700 MHz, které by podle něj mohlo být v budoucnu využito pro 5G datové služby a které by nabídlo značně delší dosah.

S tím souhlasí i profesor Jens Zender z KTH Roayl Institute of Technology ve švédském Stockholmu. Podle něj řada studií prokázala, že vysoké frekvence jsou překážkou pro reálné nasazení podobných přenosových technologií a že skutečnou výzvou podle něj bude dosažení vysokých rychlostí právě na nízkých frekvencích.

Pokus Samsungu tak pravděpodobně zůstane jen ukázkou možností současných technologií, ale nikoliv reálným přínosem pro praktické využití. Podle Zendera je dnes hlavním úkolem operátorů pokrytí vytížených oblastí velkým množstvím malých základnových stanic, které by zlepšily zejména pokrytí uvnitř budov.

Problémem 5G sítí nebudou technologie, ale náklady

Samsung není sám, kdo experimentuje s přenosovými technologiemi páté generace a například japonský operátor NTT DoCoMo informoval, že se mu podařilo dosáhnout přenosu rychlostí 10 Gb/s v pásmu 11 GHz (ovšem šířka pásma byla celých 400 MHz, zatímco dnešní LTE sítě si vystačí se šířkou 20 MHz).

I když se může na první pohled jednat o slepé pokusy, experimenty v této oblasti mohou ve výsledku pomoci urychlit vývoj a úspěchy mohou vést k budoucím technologiím, které již budou komerčně využitelné. Podle komentátorů tak není díky intenzivnímu vývoji dosažení rychlostí kolem 10 GB/s v oblasti bezdrátového přenosu kolem roku 2020 nereálné. Co by mohlo být limitujícím faktorem je spíše cena na vybudování takto rychlých mobilních sítí, neboť již náklady na dnešní 4G sítě jsou extrémně vysoké a zisky operátorů díky poklesu cen datových paušálů průběžně klesají. Z hlediska vývoje 5G sítí by se tak mělo stát prioritou zejména dosažení co nejnižší ceny komponentů a jednoduchost infrastruktury, než právě maximální rychlost.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz