AMD Open 3.0: Změní otevřená architektura trh se servery?

Albert Ryba | 20.05.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Je to už rok, co společnost AMD uvolnila otevřenou specifikaci Open 3.0 pro návrh cenově efektivních serverů. Před čtyřmi měsíci pak bylo poprvé prezentováno hardwarové řešení vycházející z této specifikace a nyní přichází první generace serverů postavených na tomto otevřeném konceptu. Jedním z hlavních lákadel má být redukce nákladů na vlastnictví, která má údajně oproti řešením renomovaných výrobců jako jsou HP, IBM či Dell přesáhnout hranici 50 %.

AMD tvrdí, že vychází z projektu Open Compute 2.0, který se proslavil zejména díky Facebooku, ale specifikace Open 3.0 má být jeho vylepšením a má přinést vyšší flexibilitu, nižší spotřebu, více paměti na jádro či vyšší variabilitu v oblasti modelů a dodavatelů.

Přinese koncept AMD Open 3.0 změnu na trhu?

Servery založené na otevřeném designu 3.0 mají vyrábět hráči, kteří nepatří na trhu mezi tradiční – jde například o firmy Tayn nebo Quanta. Ti se tak mohou stát novými konkurenty dosavadních serverových gigantů a zvýšit možnosti volby podnikových zákazníků, protože půjde o přímý substituent řešení od renomovaných firem. Servery dnes mají spíše komoditní podobu a firmám již tolik nezáleží na tom, od jaké značky si je pořídí. Naopak ceny jsou dnes v hledáčku podniků na prvním místě.

Pro AMD tak jde o důležitý moment, který může této firmě posílit pozici v korporátní sféře. Dokud bojovala s Intelem jen cenou svých procesorů, byla dlouhodobě v bezvýchodném kruhu a ohrozit pozici Intelu pro nic bylo velmi obtížné. Otevřený návrh samozřejmě počítá v serverech s využitím platformy AMD, díky čemuž se tento výrobce dostává do trochu jiné pozice a v řešeních založených na specifikaci Open 3.0 pro Intel není prakticky místo.

Sveze se AMD na aktuální vlně zájmu o otevřená řešení?

AMD tak podle analytiků sází na zájem firem o levná řešení a na to, že se přestávají bát hardwaru od asijských výrobců, protože ve většině případů je kvalita již srovnatelná, ale ceny jsou oproti tradičním hráčům výrazně nižší. Výsledkem tak má být snaha otevřít si cestu ve velmi atraktivní sféře energeticky efektivních datových center, v nichž hraje důležitou roli tzv. nákladově efektivní výkon.

Také otevřená podoba návrhu jde v duchu dnešní módy nejrůznějších open source iniciativ, které již nepatří v podnikové sféře mezi okrajové záležitosti. Esenciální pro úspěch bude ale podle komentátorů zejména to, zda tyto principy ve firmách již opravdu převládly a zda budou mít k otevřenému konceptu dostatečnou důvěru a nebo zda budou stále preferovat „osvědčené značky“. Již v minulosti se např. společnost VIA snažila prosadit s konceptem otevřeného návrhu notebooku (OpenBook), který měl být určen pro alternativní výrobce, ale jeho využití zůstalo poměrně okrajové.

Servery založené na specifikaci AMD Open 3.0 jsou určeny pro neproprietární 1U, 1,5U, 2U, 3U a 4U racky. Základní desky s limitovaným počtem polovodičů pro nižší cenu a vyšší spolehlivost mají být osazeny procesory Opteron řady 6000, mít až 24 slotů pro DIMMy, šest SATA portů, integrovanou dvoukanálovou síťovou kartu pro gigabitový Ethernet a kromě tradičních PCI-Express slotů i speciální konektor pro moduly od třetích stran, jako jsou firmy Broadcom nebo Mellanox. Podporovány jakou jak 2,5“, tak i 3,5“ disky. Bližší informace o specifikaci Open 3.0 najdete na webu AMD.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz