AMD výrazně zvyšuje efektivitu procesorů řad A a E

Albert Ryba | 24.05.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost AMD se rozhodla modernizovat svoje řady procesorů A a E novými modely, které slibují vyšší výkon a nižší spotřebu.

Ostatně nemá ani příliš na výběr, protože musí držet krok s Intelem, který svoje nové procesory kódově označované Haswell oficiálně představí již za pár týdnů. Ty mají údajně přinést právě výrazné zvýšené efektivity a díky zabudovanému regulátoru napětí i výrazně lepší práci se spotřebovávanou energií.

Novinky AMD se týkají jak extrémně úsporných mobilních, mainstreamových i nejvýkonnějších čipů. Důraz je kladen na nízké TDP a na lepší grafiku. Přibližme si tyto nové verze procesorů detailněji:

Efektivnější mobilita

AMD v rámci řady Elite Mobility APU nově přichází s 28nm technologií výroby, která je sice drobným, ale i tak vítaným posunem od 32nm technologie, kterou dosud využívalo. Nové APU vyvíjené pod kódovým názvem Temash mají údajně přinést o 172 % lepší výkon na watt a dokonce o 212 % lepší grafický výkon na watt ve srovnání se svými předchůdci. AMD tak chce s novými čipy docílit až dvanáctihodinové výdrže mobilních zařízení.

Nové čipy budou k dispozici v dvoujádrovém (A4) i čtyřjádrovém (A6) provedení a budou kombinovat x86 jádra CPU označovaná jako Jaguar s grafickými jádry nové generace GPU z řady Radeon HD 8000. Kromě podpory Windows 8 nabídnou nové čipy i oficiální podporu chystaných Windows 8.1 (Blue).

Prvními zástupci z této kategorie budou čipy AMD A4-1200, A4-1250 a A6-1450, určené zejména pro tablety a hybridní přístroje, které přinesou spotřebu mezi 3,9 – 9 watty. Jejich konkurenty mají být zejména nové Atomy od Intelu, které chce AMD porážet lepším grafickým výkonem. To se mu ostatně dlouhodobě i daří.

Vylepšený mainstream

AMD dále v řadě Mainstream APU přichází s útokem na pozice Intelu v podobě posílení grafického výkonu, a chce tak nabídnout i v základních typech notebooků dobrý poměr funkcionality a dostupnosti.

Také tyto čipy, vyvíjené pod kódovým názvem Kabini, zahrnují dvoujádrové modely (E1 a E2) a čtyřjádrové verze (A4 a A6), opět kombinující CPU jádra Jaguar s GPU jádry z Radeonu HD řady 8000. Zde AMD slibuje o 132 % lepší grafický výkon na watt a o 127 % vyšší produktivitu na watt. Tyto čipy by pak podle výrobce měly díky lepší efektivitě nabídnout v mobilních zařízeních výdrž kolem 11 hodin při běhu na baterie.

Mezi první zástupce této řady budou patřit čipy AMD E1-2100, E1-2500 a E2-3000 s TDP mezi 9-15 watty. Dále to pak budou modely A4-5000 a A6-5200 s TDP 15 wattů, respektive 25 wattů.

Elitní řada je ještě elitnější

AMD konečně také posiluje svoji řadu Elite Performance APU, která má být přímou konkurencí procesorů řady Core i5 třetí generace. Ta byla vyvíjena pod kódovým názvem Richland a půjde o nejvýkonnější čipy řad A8 a A10, založené na architektuře Piledriver. K výraznému zlepšení opět došlo zejména v oblasti grafického výkonu a celkové efektivity. Výkon integrované grafiky údajně oproti předchozí generaci vzrostl v rozmezí 20 až 40 % a díky lepší energetické efektivitě by mobilní zařízení s těmito procesory měly poskytnout až 13hodinovou výdrž.

Nabídka společnosti AMD se tak konečně začíná opravdu výrazně odlišovat od portfolia Intelu a její čipy z poslední doby již nejsou pouhými levnějšími substituenty procesorů Intelu, ale cílí i na odlišnou cílovou skupinu, která hledá zejména lepší grafický výkon. Minulostí jsou také již doby, kdy mobilní procesory AMD byly považovány za energeticky náročné a „topící“, což jejich prosazení v mobilních přístrojích výrazně komplikovalo. Není ani náhoda, že procesory AMD se ve velkém prosazují v nových generacích herních konzolích a právě díky solidními grafickému výkonu, který mohou nabídnout v rámci vysoce integrované architektury na jednom čipu.

Zdá se, že AMD tedy konečně našlo pevnou půdu pod nohama a po letech tápání a marné snaze konkurovat Intelu na poli, které tento gigant ovládá, se prosazuje v oblastech, jež Intel zanedbal.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz