Debian Linux 7.0: Zastaralý hned při uvedení?

Albert Ryba | 06.05.2013 | Software | Žádné komentáře

Po dvou letech čekání byla uvolněna nová verze jedné z nejdůležitějších linuxových distribucí – Debianu s kódovým názvem Wheezy. Bohužel dlouhý vývoj se podepsal na tom, že je postavena na řadě zastaralých komponent. Je to ale chyba a nebo naopak spíše záměr?

Debian, který je čistě komunitním projektem, patřil v minulých letech mezi stálice, jejichž světlo ovšem pomalu upadalo. Možná proto, že i když nabízel vše, co uživatel potřeboval, nešlo o nijak průlomovou a neobvyklou distribuci a vyznačoval se vždy výraznější konzervativností. Verze 7.0 tak v tomto duchu spíše jen dotahuje svoje konkurenty, než aby přišla s něčím výrazně novým a zdá se, jako by se tvůrci zaměřili zejména na vlastníky starších PC a serverů, případně na ty, kteří se vyhýbají žhavým novinkám. I to ale může být způsob, jak se na trhu odlišit.

Debian 7 cílí na specifickou skupinu

Hlavním překvapením je to, že Debian 7 je postaven na více než rok starém linuxovém kernelu verze 3.2, zatímco aktuální verze je v současnosti již 3.9 (samozřejmě ta se začne v konkurenčních distribucích objevovat až později a zatím ji nikdo z velkých hráčů nestihl využít). Důvodem může být snaha tvůrců sáhnout po osvědčeném, prověřeném a stabilním jádru, ale za cenu ztráty inovativnosti.

Debian 7.0 sice obsahuje řadu novinek v rámci této distribuce, ale mnoho z nich lze u konkurence najít již delší dobu. Jde například o podporu architektury ARMv7 nebo přídavných procesorů u mainframů IBM System z. Zajímavostí je i to, že Debian stále podporuje architektury MIPS a PowerPC, díky čemuž může být jednou z mála dostupných možností jak mít moderní operační systém i na poměrně starém počítači (např. na  Power Macu). Debian 7 také přináší podporu více architektur na jednom stroji, což znamená, že lze používat jak 32bitové, tak i 64bitové aplikace současně. Opět nic převratného. Také softwarová výbava není nejmodernější a překvapivé je například to, že Debian 7.0 podporuje již zastaralé LibreOffice 3.5 místo již delší dobu dostupné verze 4.0.

Novinky se také najdou

Bylo by ovšem nefér tvrdit, že Debian Linux 7.0 nepřináší žádné opravdu aktuální novinky. Jednou z oblastí, na kterou se tvůrci zaměřili, je podpora cloudu. Najdeme zde proto zabudovanou podporu pro balíček OpenStack a pro Xen Cloud Platform (XCP), což má umožnit firmám nasazení vlastní cloudové infrastruktury na Debianu. Otázkou ovšem je, jak je v současnosti Debian pro podnikovou sféru atraktivní, zejméma třeba ve srovnání s konkurenčním Red Hatem, který okolo sebe kumuluje celý ekosystém řešení vhodných pro enterprise použití.

Poměrně překvapivé je, že Debian opouští snahu držet se „starého a osvědčeného“ v případě rozhraní GNOME, neboť jako primární desktop nabízí verzi 3.4 místo 2.x, kterou by pravděpodobně příznivci „starší výbavy“ mohli očekávat. Dále podporuje jako alternativní rozhraní KDE 4.8.4, Xfce 4.8 a LXDE. Vzhledem k tomu, že rozhraní GNOME řady 3 je považováno za poměrně kontroverzní, nabízí Debian i možnost zvolit i emulaci klasického vzhledu podobného verzi 2.30 (volba GNOME Classic při přihlašování), takže příznivci old-fashion OS si přijdou přece jen na své.

Mezi další zvláštnost patří podpora instalace na počítačích používajícího systém UEFI, ale jen částečná. Překvapivě totiž není podporována funkce Secure Boot, známá z PC s předinstalovanými Windows 8, která musí být pro úspěšné spuštění systému v UEFI menu v BIOSu vypnuta. Linux Foundation přitom již před několika měsíci uvolnilo bootloader, který Secure Boot podporuje.

Instalační soubory Debianu 7 jsou ke stažení z webu http://www.debian.org/distrib a image jsou také k dispozici ve známých veřejných cloudových službých jako Amazon EC2, Windows Azure a Google Compute Engine. Zatím nejsou k dispozici tzv. živé image, které by umožnily vyzkoušení nového Debianu bez nutnosti instalace, ale ty by měly být dostupné během několika dní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz