Deloitte: Rok 2013 přinese několik zlomů v oblasti IT

Deloitte | 02.05.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

V roce 2013 se prodá rekordní jedna miliarda smartphonů, přes 90 % uživatelských hesel bude zranitelných vůči hackerským útokům, které jsou otázkou několika sekund, a televizory s rozlišením 4K zatím nenaruší situaci na trhu.

Vyplývá to z 12. vydání zprávy společnosti Deloitte s názvem Prognózy pro oblast technologií, médií a telekomunikací.

Společnost Deloitte předpokládá, že v roce 2013 bude více než 90 % hesel vytvořených uživateli, včetně těch, která firemní oddělení IT považují za silná, zranitelných vůči hackerským útokům.

Zabezpečení nepřiměřeným heslem může vést ke vzniku ztrát ve výši několika miliard dolarů, ke snížení důvěry v bezpečnost internetových transakcí a ke značnému poškození dobrého jména společnosti, která byla poškozena uvedenými útoky.

Náhlý vzestup zaznamenají i technologie LTE pro přenos dat. Rok 2013 bude prvním rokem, ve kterém bude mít LTE úspěch na několika trzích. Předplatitelská základna se do konce roku ztrojnásobí na 200 milionů a osoby, na které se vztahují tarify LTE, budou pro operátory představovat přibližně 10 % výnosů ze všech služeb.

Používání LTE bude spíše evoluční než revoluční: velkým přínosem LTE oproti 3G bude pravděpodobně lepší výkon stávajících aplikací od e-mailu až po sociální sítě.

Mezi další důležité body letošní prognózy pro sektor informačních technologií a telekomunikací podle Deloitte patří:

Poprvé by měla být prodána miliarda smartphonů za rok – Jejich použití bude stále rozmanitější, přičemž vzroste počet vlastníků smartphonů (přibližně 400 milionů z celkového počtu 1,9 miliardy vlastníků do konce roku), kteří své zařízení připojují k datům jen zřídka nebo vůbec nikdy.

Osobní počítače nezemřou – Z celkového prodeje osobních počítačů, tabletů a smartphonů v roce 2013 budou osobní počítače tvořit přibližně jednu pětinu. Více než 80 % využití internetu měřeného v bitech však bude nadále připadat na tradiční osobní počítače (desktopy a laptopy). Z celkového času, který věnujeme práci s PC, tablety a smartphony (doma nebo v práci), budou osobní počítače tvořit více než 70 %.

„Mobilní“ reklamě se daří, vedou tablety, smartphony zaostávají – „Mobilní“ reklama, která je kategorií zahrnující tablety, smartphony a „feature“ telefony (jednodušší víceúčelové telefony), by měla narůst o 50 % a globální s ní dosáhne 9 miliard dolarů. V roce 2013 by sektor smartphonů mohl dosáhnout výnosů ve výši 4,9 miliardy USD, zatímco reklama v tabletech by mohla dosáhnout 3,4 miliardy USD. Výnos na jednotku však poukazuje na jinou dynamiku: výnosy z reklamy na displeji smartphonu se odhadují na 7 USD na tablet a 0,60 USD na smartphone (včetně reklamy v aplikacích).

Nástup 4K rozlišení – Rok 2013 bude rokem, kdy se televizní průmysl skutečně začne připravovat na nový stupeň vysokého rozlišení (HD), který je známý jako 4K a který nabízí čtyřikrát vyšší rozlišení než současný nejvyšší standard televizorů. Plný nástup 4K potrvá několik let. V roce 2013 se 4K objeví jen ve velmi malém množství domácností. Vysílání 4K v roce 2013 očekávat nemůžeme a obsahu v tomto rozlišení má být zatím velmi málo. Dostupných bude přibližně 20 typů televizních přijímačů pro ty, kteří jsou ochotni za kus zaplatit částku mezi 15 000 – 25 000 USD.

Portály s kolektivním financováním (tzv. crowdfunding) vynášejí – Crowdfundingové portály vydělají globálně 3 miliardy USD, což představuje 100% nárůst oproti roku 2011.

Podnikové sociální sítě (Enterprise social network, ESN): další nástroj, ale ne všelék – Do konce roku 2013 zavede (selektivně nebo zcela) ESN více než 90 % společností ze žebříčku Fortune 500, což představuje oproti roku 2011 nárůst o 70 %. Z registrovaných účastníků bude však jen třetina číst obsah alespoň jedenkrát do týdne a pouze 40 % zveřejní v průměrném měsíci na této síti svůj příspěvek.

Vlastní počítač v práci – Velmi málo nových společností zavede politiku užívání vlastního počítače v práci (BYOC), kdy zaměstnavatel platí za tento počítač. Zároveň však 50 % společností z žebříčku Fortune 500 umožní svým zaměstnancům používat vlastní počítače, za které jim zaplatí.

Neomezený datový přístup k jedné aplikaci – 50 až 100 mobilních operátorů nabídne služby typu „vezměte si, kolik chcete“ s neomezeným přístupem ke konkrétní aplikaci, tj. střední cestu mezi tarify pro zcela neomezený přístup a účtováním za měřený objem dat.

Více informací o globálních prognózách pro sektor informačních technologií a telekomunikací najdete na www.deloitte.com/Predictions2013.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz