Google Compute Engine vyhlašuje válku Amazon Web Services

Albert Ryba | 17.05.2013 | Cloud | Žádné komentáře

Cloudová platforma Googlu s názvem Compute Engine byla jedním ze středů zájmů na letošní konferenci Google I/O, zejména ve srovnání s konkurenčním řešením Amazon Web Services.

I přes svůj potenciál totiž stojí Compute Engine v zájmu firem stále obvykle stranou a pro Google je jasnou výzvou tuto platformu zatraktivnit a ukousnout si z „cloudového koláče“ co největší díl.

Compute Engine je poměrně mladým projektem a poprvé byl oficiálně představen na loňské I/O konferenci jakožto infrastruktura jako služba (IaaS) pro provozování virtuálních strojů. Od té doby se postupně vyvinul v komplexní řešení, které má pokrýt veškeré potřeby firem a být ve všech ohledech na úrovni.

Compute Engine rozšiřuje možnosti

Google si navíc dal za svůj cíl nabídnout zájemcům lepší možnosti, než jaké nabízí Amazon a zaměřit se na funkce, které firmám mohou chybět. Kromě toho, že se na konferenci Google I/O probíraly možnosti škálování, redundance, využití perzistentních disků či přilákání vývojářů, byla zde k vidění i řada benchmarků ukazující lepší výkon Compute Engine, než jaký nabízí „nejmenovaná konkurenční služba“, kterou bylo zcela jistě AWS.

Ale abychom se posunuli od marketingové propagace k faktům, zaměřme se na to, čím chce Google svojí platformu zatraktivnit a čím se chce odlišit oproti konkurentům.

Google Compute Engine chce zaujmout účtováním po minutách a nikoliv po tradičních hodinách, což by mělo firmám snížit účty za využívání cloudových služeb. Dále pak nabízí menší instance pro nízké zátěže, perzistentní disky s kapacitou až 10 TB, cloudovou službu pro ukládání dat optimalizovanou pro aplikace pracujícími s velkými objemy dat (Cloud Datastore s podporou NoSQL) a Google se také chlubí tím, že za službou stojí jeho exkluzivní know-how v oblasti sítí a routování a nabízí také prémiovou podporu s vysokou rychlostí odezvy. Google dále pro služby Compute Engine, App Engine a Cloud Storage získal mezinárodní certifikaci ISO 27001:2007 pro bezpečnost.

Google současně představil podporu PHP pro App Engine (zatím ve formě limitovaného preview), což je podle Googlu jedna z nejvíce požadovaných funkcí ze strany vývojářů.

Ačkoliv dosud byl Compute Engine spíše méně výrazným v bitvě tří hlavních konkurentů (Microsoft, Amazon, Google), je zřejmé že se nechce s touto pozicí smířit a Google má řadu možností, jak jej promovat před podnikovými zákazníky a může si dovolit inovace a rozšiřování svých služeb v takovém měřítku, jako málokterý jiný hráč. V dubnu navíc Google opět snižoval ceny, aby službu dále zatraktivnil. Silné zázemí proto může z Compute Engine rychle udělat poměrně nebezpečného konkurenta pro Amazon Web Services či pro Azure.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz