Google Glass budou pro firmy hrozbou, ne přínosem

Albert Ryba | 27.05.2013 | Hardware, Mobilita | 1 komentář

Projekt digitálních brýlí Googlu přináší řadu výhod a možností. Nicméně téměř žádná z nich se netýká korporátních zákazníků a tato nová technologie zde může přinést více problémů než užitku.

Google Glass jsou vyvíjeny čistě jako produkt určený pro koncové uživatele. Podle řady analytiků znamenají další přelom v oblasti computingu, protože mají potenciál přinést nový impulz do rozvoje přenosných počítačů a do rozostření hranic mezi fyzických a digitálním světem. I když Google Glass nemají být v žádném případě podnikovým produktem, téměř jistě v souvislosti s fenoménem BYOD (bring your own device) proniknou i do podnikového prostředí. Zde ale mohou přinést správcům IT řadu potíží. A nejen jim.

Nová vlna bezpečnostních hrozeb

Samozřejmě si lze představit scénáře, když využití digitálních brýlí např. u obchodníků může zlepšit jejich výkon a ti tak budou mít rychlejší přístup k informacím. Ale za cenu poměrně vysokých rizik spojených s bezpečností a nedostatečnou ochranou dat. Jak je známo, Google obvykle bezpečnost svých řešení nechává na posledním místě a v souvislosti s Google Glass se již hovoří o zranitelnostích označovaných jako glassholes.

Důležitý bude přístup vývojářů, kteří rozhodnou o úspěchu této technologie nebo o jejím propadu. Samotný Google má již dalekosáhlé plány a slibuje si v souvislosti s digitálními brýlemi velkou expanzi svého byznysu. Nicméně pravé využití produktu nastane až ve chvíli, kdy vývojáři budou schopni jej propojit s existujícím ekosystémem a skutečně jej začlenit do stávajícího IT prostředí. To platí i pro firemní sféru, která by byla nucena investovat do vývoje odpovídajícího softwaru velké prostředky. A to je v počáteční fázi pronikání nové technologie na trh vždy velkým rizikem, které podstupují jen nejnadšenější inovátoři.

Uživatel Google Glass bude ve firmě rizikem

Velmi důležitou oblastí pro organizace je ochrana dat. Zejména ve státní správě si lze představit, že v jednom úřadu existuje řada úrovní zabezpečení a různí zaměstnanci mají přístup k různě citlivým datům. Představte si, že do této situace přijde někdo s brýlemi se zabudovanou kamerou, u které nikdy nevíte, zda něco nenatáčí a neodesílá na internet. Uživatel Google Glass se pak stane automaticky zdrojem rizik a bude velmi těžké jej hlídat, zda právě neporušuje některé z firemních bezpečnostních pravidel.

Také představa růstu produktivity zaměstnanců využívajících Google Glass může být hodně zavádějící. Tento produkt je určen primárně pro zábavu, takže naopak lze počítat s tím, že zaměstnanci budou posilovat mimopracovní aktivity ve firmě a nikdo tomu nedokáže úspěšně zabránit. Snad jen zákazem Google Glass využívat. Benefity pro firemní sféru tak lze omezit opravdu jen na pár specifických činností a situace, kde zaměstnanec nemůže příliš ohrozit bezpečnost chodu společnosti. Ale teoreticky i uklízečka s Google Glass bude znamenat potenciální nebezpečí.

Analytici proto doporučují firmám v případě Google Glass opatrnost. Nejen tedy vyhnout se tomuto produktu v prvotním okouzlení jakožto oficiálnímu pracovnímu nástroji, ale i zavedení politik, jak a zda budou moci zaměstnanci používat svoje soukromé Google Glass, pokud si je přinesou do zaměstnání. A v každém případě čekat na to, zda se objeví Google Glass 2.0 či 3.0, které by již počítaly s využitím ve firemním prostředí. Protože prvotní verze této technologie je pro firmy spíše hrozbou než přínosem.

1 komentář u článku “Google Glass budou pro firmy hrozbou, ne přínosem”

  1. anywherehome napsal:

    Microsoft zaplatil tento článek? Google glass není do firem, to je pro život ;)
    v čem se liší toto od smartphonu krom toho, že to máš na očích? v ničem ;)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz