IT profesionálové o výši mzdy obvykle nesmlouvají

Albert Ryba | 16.05.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Podle HR expertů z webu Dice.com patří IT profesionálové mezi ten typ zaměstnanců, kteří při nástupu na nové místo o platu obvykle nesmlouvají a spokojí se s tím, kolik jim nový zaměstnavatel nabídne. Přitom podle specialistů na hledání práce mohou jednáním o výši své mzdy snadno a bez problémů docílit jejího zvýšení o zhruba 5 %.

O vyšší plat si podle zjištění při pohovoru neřekne více než polovina IT odborníků, což je poměrně překvapivé, vzhledem k tomu, že patří na trhu mezi stále poměrně nedostatkové.

Podle Toma Silvera, senior viceprezidenta Dice.com, je jedním z hlavních důvodů strach z toho, že by vyjednávání o vyšším platu mohlo skončit tím, že si firma na místo vezme raději někoho jiného. Nicméně Silver tvrdí, že krátké a jasné vyjednávání není obvykle na škodu a obě strany tak zjistí, jaké jsou jejich požadavky a možnosti. A je lépe si takové věci vyříkat hned na začátku, než aby se vlekly další měsíce, kdy je uchazeč s platem nespokojený a dusí to v sobě. Uškodit však toto vyjednávání může v případě, že je zdlouhavé a unavující.

Naučte se vyjednávat, vyplatí se to

Je zřejmé, že vyjednávání o výši platu vyžaduje určitý druh sociální inteligence, který uchazeči pomůže pochopit, kdy má šanci a kdy přestat, ovšem řada IT expertů se v této oblasti necítí příliš v kramflecích. Často také záleží na tom, jak firma konkrétního člověka potřebuje a jak si cenní jeho specializace, protože pokud ano, dá se vhodným vyjednáváním docílit opravdu slušného zvýšení nástupní mzdy.

Vyhlídka na to, že požadavek vyšší mzdy bude akceptován, je navíc v oblasti IT podle odborníků z Dice.com poměrně reálná. Podle průzkumu tohoto webu, který proběhl mezi 838 personalisty a který se týkal toho, jak často společnosti zvyšují nabídku platu IT profesionálům v případě, že uchazeč není s původní částkou spokojený, dochází ke zvýšení v následujících poměrech: Velmi často – 6 %, často – 27 %, příležitostně – 49 %, výjimečně – 11 %, velmi výjimečně – 6 % a nikdy – 1 %.

Trh práce v IT se dále rozvíjí

I navzdory tomu, že globální ekonomika stále spíše stagnuje, zůstává ve většině zemí trh práce v oblasti IT zdravý a manažeři v oblasti IT jsou obvykle optimističtí ohledně najímání nových pracovníků do svých oddělení.

Průzkum společnosti Robert Half v této souvislosti odhalil, že 14 % ředitelů IT plánuje v druhém čtvrtletí 2013 rozšiřovat svoje IT oddělení a celých 70 % jich tvrdí, že je dnes velkou výzvou najít skutečně zkušení profesionály. Mezi znalosti, které jsou dnes nejvíce ceněné, patří podle průzkumu agentury Robert Half správa sítí a správa databází. Obě tyto dovednosti byly zmíněné shodně 51 % dotázanými řediteli IT jako nejpoptávanější.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz