Microsoft Mohoro: Provozujte Windows v cloudu

Albert Ryba | 03.05.2013 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Podle dostupných informací Microsoft intenzivně rozvíjí projekt označovaný kódovým názvem Mohoro, který má umožnit dostupnost desktopů s Windows jako cloudové služby běžící na infrastruktuře Azure.

Nápad je to zajímavý, ale naráží na několik překážek a to, jak se s nimi Microsoft vypořádá, pravděpodobně rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu tohoto řešení.

Služba, kterou by bylo možné označit jako Windows desktop-as-a-service má být dostupná v rámci modelu platby za použití a obecně se očekává, že finální verze bude představena v příštím roce. Cílovou skupinou mají být pochopitelně zejména velké podniky.

Desktop s Windows přístupný odkudkoliv

Jedná se o výrazný posun od běžných cloudových aplikací, protože nyní bude mít uživatel k dispozici celý svůj desktop v cloudu a bude na něj moci přistupovat nejen odkudkoliv, ale i z libovolného zařízení. Jinými slovy, bude tak moci používat plnohodnotná Windows například na tabletu iPad od Applu. To je ostatně sen mnohých podnikových uživatelů.

Historie vzdálených desktopů Windows sahá již téměř dvě dekády do minulosti. V roce 1995 představil Citrix první vzdálený Windows-desktop pod názvem WinFrame a v roce 1997 pak Microsoft uvedl vlastní variantu Windows NT pod názvem Windows Terminal Server Edition. Ta se postupně vyvinula až v současné řešení Windows Server 2012 Remote Desktop Services, které je používáno řadou podniků pro přístup k infrastruktuře virtuálních desktopů (VDI) v rámci jejich vlastní sítě. Samozřejmě vlastní VDI řešení nabízí i řada dalších společností, jako třeba Red Hat nebo již zmíněný Citrix. Nicméně novinkou v přístupu Microsoftu je to, že se neomezuje jen na lokální podnikovou síť, ale že chce nabídnout VDI v rámci cloudu. Podniky si tak budou moci doslova pronajímat virtuální desktopy s Windows podle aktuální potřeby ze služby Azure. To s sebou nese určité výhody i omezení.

Lesk i bída Windows v cloudu

IT expert Steven J. Vaughan-Nichols ale tvrdí, že hlavní otázkou je, zda tuto službu budou chtít podniky opravdu využívat a jestli se Microsoftu náklady na náročný vývoj vůbec vrátí. Protože třeba ve srovnání s Chrome OS vyvíjeným Googlem, který je skutečně stavěný od základu jako nativní operační systém pro tenké klienty, půjde v případě služby Mohoro stále o ten tradiční operační systém určený primárně pro běžné počítače (tj. „tluté klienty“), který bude jen vtěsnán do cloudu.

Z toho vyplývají určitá omezení, kterých si je Microsoft jistě vědom. Zatímco virtuální desktop funguje relativně dobře na gigabitové podnikové síti, při závislosti na přenosu velkých objemů dat přes internet bude pravděpodobně docházet k nejrůznějším zpožděním a případně i výpadkům a v minulosti by podobná služba nebyla ani představitelná. Nároky na přenosovou infrastrukturu tak budou enormní, což toto řešení staví podle Vaughan-Nicholse spíše do pozice služby pro dočasné použití např. v období prodejních špiček, kdy firma najme větší počet zaměstnanců na dobu určitou, než jako regulérní náhrada tradičního desktopu. Ti navíc ale určitě nebudou potřebovat kompletní prostředí se všemi menu, nastaveními a podobně, ale jen dvě-tři základní aplikace, které by mohli využívat z cloudu napřímo.

Má Mohoro šanci na úspěch a nebo propadne?

I to je důvod, proč tradiční „tlusté desktopy“ přístupné přes síť nejsou stále nejpopulárnější a podle Vaughan-Nicholse vývoj směřuje k mnohem elegantnějším tenkým klientům, jako jsou právě Chromebooky se zmíněným Chrome OS od Googlu. Mohoro tak pravděpodobně osloví jen omezené skupiny uživatelů, jako třeba vysoce postavené manažery, kteří budou vyžadovat přístup ke svému kompletnímu desktopu z libovolného přístroje, ale určitě nepůjde pro řešení pro běžné zaměstnance.

Nehledě na to, že poplatky za použití služby, jejichž výše zatím není známá, budou téměř jistě nastaveny tak, že při dlouhodobém používání vyjde již výrazně levněji provoz a pořízení tradičního desktopu. Nicméně lze předpokládat, že toho všeho si je Microsoft vědom a nechme se překvapit, jak se s uvedenými potížemi vypořádá.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz