Opteron X2150 a X1150: Výkon při minimální spotřebě

Albert Ryba | 30.05.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | 2 komentáře

Společnost AMD chce posilovat svoji nabídku v oblasti procesorů pro úsporné servery a mikroservery. Dlouhodobě má proto v plánu přijít s čipy postavenými na architektuře ARM, ale než se tak stane, chce vytěžit maximum ze stávající architektury. Typickým příkladem, kam se až s úsporami dá dostat, jsou nově představené nízkoenergetické čtyřjádrové Opterony X2150 a X1150 s TDP 11, respektive 9 wattů.

Procesory AMD Opteron  X2150 a X1150 jsou určeny primárně pro mikroservery a vychází z moderního jádra Jaguar. To se uplatní třeba i v herních konzolích Xbox a PlayStation nové generace a také jej využívají nové procesory pro PC od AMD.

Nízkoenergetické procesory bodují

Nové úsporné serverové čipy nesou kódové označení Kyoto a i když AMD původně o nabídce nízkoenergetických x86 serverů příliš nehovořilo, zdá se, že zájem trhu o tento segment jej přinutil přehodnotit svoje původní plány. Vzhledem k tomu, že AMD mohlo pro uvedení nové generace úsporných serverových čipů využít již připravené produkty, byl podle analytiků jejich vývoj levný a rychlý, což je vždy výhoda.

opteronNové Opterony – na obrázku vpravo – jsou určeny zejména pro servery s nízkým zatížením, jako jsou např. webové servery. Na tuto oblast cíli i Intel se svými serverovými čipy Atom (Centron), nicméně Opterony od AMD by měly podávat výrazně lepší výkony při podobné spotřebě. Tyto procesory plánuje využít i společnost HP ve svých nízkoenergetických serverech Moonshot, které se mají vyrábět i v Kutné Hoře ve výrobním podniku Foxconnu. První generace serverů Moonshot využívá právě Atomy S1200, jejichž možnosti jsou díky slabému výkonu ale omezené.

Velká výbava za malý peníz

Čipy Kyoto mohou být dodávány jak s integrovanými grafickými jádry z Radeonu řady 8000 (model X2150), tak i bez nich (X1150). Grafická jádra pak mohou být použita pro určité typy paralelních výpočtů a jejich nasazení v serverech přibývá. Procesory disponují 2 MB L2 cache, nativní podporou USB 3.0, pamětí DDR3 s ECC či integrovaným SATA 2 / SATA 3 řadičem. Taktovací frekvence pak v případě X1150 dosahuje 2 GHz, u X2150 je to 1,9 GHz. Cena je přitom stanovena na 64 dolarů za první model a 99 za druhý.

AMD slibuje, že v příštím roce se objeví i více návrhů serverů pro čipy Kyoto. Nízkoenergetické servery jsou totiž jednou z oblastí, kde poptávka roste, zatímco celkový trh s klasickými x86 servery podle analytiků klesá. Jak navíc ukázala poslední čísla od Mercury Research, podíl čipů AMD v prvním čtvrtletí 2013 činil ve všech prodaných serverech jen 4,7 %, zatímco loni to za stejné období to bylo 6,8 %. Problémem je hlavně nezájem o serverové Opterony založené na architektuře Bulldozer, které byly uvedeny v roce 2011, ale byly kritizovány za nízký výkon. Gartner pak upozornil na to, že za první kvartál celosvětově poklesly prodeje serverů o 0,7 %, ovšem tržby dodavatelů se snížily o celých 5 %. V regionu EMEA to pak bylo dokonce o 6,8 % z hlediska dodaných kusů, respektive o 9,6 % v obratu.

AMD uznává, že architektura Bulldozer, od které měla tato společnost velká očekávání, byla jasným selháním, které by se již nemělo opakovat. Nicméně je to již podruhé, co AMD ztratila v oblasti serverů reputaci, protože řada firem má ještě v paměti problémy s vadnými čtyřjádrovými Opterony Barcelona s TLB chybou.

2 komentáře u článku “Opteron X2150 a X1150: Výkon při minimální spotřebě”

  1. Neználek napsal:

    Pěkné, ale kde se u nás dají sehnat?

    • Gipsy napsal:

      Pokud vím, tyhle procesory se podobně jako Atomy letují přímo na desky, takže v e-shopech se opravdu neprodávají :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = sedmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz