Přichází válka WD a Seagate na poli hybridních disků?

Albert Ryba | 10.05.2013 | Analýzy, Hardware | 2 komentáře

Společnost Western Digital, která spolu s konkurenčním Seagatem ovládá segment pevných disků, po dlouhých letech čekání uvedla svůj první 2.5″ hybridní disk s jednoduchým názvem Black. Western Digital tak na rozdíl od Seagatu počkal na to, až bude trh na tuto technologii připravený a chtěl se vyhnout zdlouhavému prosazování se se zcela novými výrobky.

Chystá se nyní cenová válka, která srazí ceny hybridních disků na přijatelnější úrovně a zatraktivní tak tuto technologii pro běžné použití?

Co přináší Western Digital nového?

SATA disky WD Black jsou označovány jako Solid State Hybrid Drive (SSHD) a kombinují klasické magnetické plotny s NAND flash pamětmi od společnosti SanDisk. To má zaručit zvýšení výkonu u často spouštěných úloh, zatímco magnetické plotny jsou k dispozici pro velké objemy méně často používaných dat. To odpovídá i typickému využití u běžných PC, na kterých jsou data obvykle rozdělena na menší počet často využívaných a na větší objem takových, k nimž se nepřistupuje příliš často.

wd-sshd

Disky WD Black jsou osazeny 8 až 24 GB NAND flash paměti na desce a jsou k dispozici zatím jen v celkové kapacitě 500 GB na jedné plotně (model WD5000M13K na obrázku vlevo). Tloušťka disku je jen 5 mm, díky čemuž WD hovoří o vůbec nejtenčím SSHD s tradičním SATA rozhraním. Rychlost otáček výrobce nezveřejnil, ale přenosy dat by mohly dosahovat až 450 MB/s při čtení a 350 MB/s při zápisu. Čipy od SanDisku jsou typu MLC (multi level cell) a jsou vyráběny nejpokročilejší 19nm technologií. Cena zatím nebyla zveřejněna, ale disky jsou již dodávány OEM výrobcům.

Na rozdíl od Seagate, který rozdělování dat mezi NAND flash čipy a magnetické plotny řeší na úrovni firmwaru disku, pracuje WD se softwarovým ovladačem využívající speciální cachovací algoritmus. Ten je ovšem k dispozici jen pro OS Windows a jeho úkolem je pak poznat, jaká data jsou nejčastěji systémem využívána a ta přesune do flash čipů. Softwarová podoba pak umožní snadné aktualizování ovladače v případě, že výrobce algoritmus vylepší. Nicméně použití ovladače také znamená zásadní omezení s využitím disků na nepodporovaných operačních systémech, protože bez něj bude SSHD disk fungovat jako klasický HDD. Na druhou stranu lze krok WD pochopit vzhledem k tomu, že PC s Windows mají na trhu drtivou převahu. V každém případě problémy s hybridními disky na starších OS má i Seagate, neboť zvlášť první řady jeho hybridních disků Momentus XT si získaly nepříliš lichotivou pověst ohledně zapříčinění pádů systémů a obrazovek „modré smrti“.

Jaká je budoucnost hybridních disků?

Jako každá první generace bude mít pravděpodobně SSHD od WD určité nedostatky, které se podaří odstranit až v generacích dalších. Nicméně tím, že tento výrobce uvedl první produkt postavený na hybridní technologii, definitivně odstartoval další bitvu se Seagatem, která by mohla vést k rychlejším inovacím a možná i k poklesu cen. Je proto pravděpodobné, že brzy budou následovat další modely (v dohledné době se očekává 1 TB model) a že se WD pokusí ovládnout trh s hybridními disky, neboť analytici považují tuto technologii za slibnou a považují ji za jeden z budoucích trendů.

Nicméně podle komentátorů nelze s příliš agresivní cenovou válkou spekulovat, protože jak WD, tak i Seagate chtějí ze svých produktů maximálně profitovat a díky tomu, že prakticky ovládají trh, mohou držet ceny na úrovni, která je pro ně oba výhodná a nejsou nuceni „jít na krev“. V každém případě lze ale s určitými poklesy cen počítat v souvislosti se zlevňováním NAND flash čipů, jejichž produkce každým rokem stoupá a jsou stále dostupnější. Nelze vyloučit ani to, že ve vzdálenějším časovém horizontu bude NAND flash čipy vybavena většina pevných disků, které tak budou reagovat na aktuální požadavky uživatelů a že hybridní technologie se stane další fází vývoje těchto úložných zařízení.

2 komentáře u článku “Přichází válka WD a Seagate na poli hybridních disků?”

  1. volani.webnode.cz napsal:

    Mohli by dát zdrojové kódy ovladače s dokumentací, aby mohli vzniknout ovladače pro linux…

    Také si nejsem jistý, jestli není lepší koupit magnetický HDD a flash zvlášť a pak to řešit SW na vyšší úrovni..

    • Ruda napsal:

      No právě, tohle není nic světoborného. Prostě si koupím menší SSD na systém a větší HDD na data a budu mít prakticky to samé, s čím teď s velkou slávou přišel WD. Sice je pravda, že nebude docházet k nějakému inteligentnímu cachování, ale výsledný efekt bude podle mě stejný, ne-li lepší.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz