Prosadí se dotykové displeje v noteboocích?

Albert Ryba | 23.05.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv Microsoft se snaží propagovat ovládání počítačů dotykem jako nový a moderní trend a také třeba Intel je nadšený ohledně dotykových přístrojů, podle analytiků agentury IHS zůstanou dotykové displeje v noteboocích spíše okrajovou záležitostí. V roce 2016 jimi má být podle prognózy IHS konkrétně vybavena jen čtvrtina ze všech prodaných notebooků a uživatelé budou ve většině případů preferovat stále konvenční způsoby ovládání.

V současnosti jsou notebooky s dotykovými displeji spíše výjimkou, protože jejich ceny nejsou příliš příznivé a také dostupné aplikace jsou optimalizovány pro ovládání myší. Nicméně i tak jejich prodeje podle IHS vzrostou z 4,6 miliónu v roce 2012 na 78 milionů v roce 2016. Letos to pak bude zhruba 24 milionů prodaných kusů. Je to ale dost na to, aby to změnilo celkovou situaci na trhu?

Dotykové displeje přichází bez ovací

Osazování notebooků dotykovými obrazovkami napomáhá pokles cen displejů a zatímco v roce 2012 stál běžný 14“ dotykový LCD panel zhruba 60-70 dolarů, letos je to již kolem 35 dolarů. Nicméně je otázkou, kolik procent uživatelů dotykové ovládání i přes přítomnost příslušného hardwaru využije. I když například Microsoft hovoří o „přirozenějším ovládání“ a lepší kontrole, velkou nevýhodou jsou pak osahané obrazovky, které je nutné neustále čistit a leštit. Navíc ovládání myší bývá v některých situacích i přesnější a příjemnější.

OEM výrobci ale spoléhají na vize Intelu a Microsoftu, kteří jsou přesvědčeni, že v dotyku je budoucnost a že tyto nové přístroje zvýší poptávku po počítačích. Zejména levné multidotykové displeje v kombinaci s chystanými úspornými procesory Haswell od Intelu mají umožnit boom přístrojů ovládaných dotykem, kterými chtějí výrobci zaujmout firmy i koncové uživatele.

Dotykový displej jako bonus ano, jako nutnost ale ne

Intel jako obvykle slibuje spolu s novou generací procesorů delší výdrž na baterie a údajně masivní zvýšení energetické efektivity Haswellu o zhruba 41 % ve srovnání s dřívějšími čipy Ivy Bridge. Mobilní čipy by tak mohly mít běžně TDP kolem 10 wattů a podle Intelu jde o největší posun z hlediska energetické úspořy v historii firmy. Napomoci tomu má i integrovaný regulátor napětí obsažený přímo v čipu, který má fungovat mnohem efektivněji než regulátory na desce. Nová zařízení tak budou moci být lehčí, mít menší baterie a nebudou potřebovat tak velké chlazení.

Ačkoliv tato lákadla zní zajímavě, podle průzkumů si notebooky pořizují spíše uživatelé preferující konzervativní ovládání, protože ne každý chce využívat pro svoji práci tablet. A i když 78 milionů prodaných kusů zní jako velké číslo, je to ve skutečnosti zanedbatelné množství. Jen iPhonů se totiž třeba po celém světě prodá ročně dvojnásobek. Podle IHS nelze ani čekat, že dotykové obrazovky prodeje PC nějak výrazně zlepší a důležité bude i to, jak se na trhu uchytí desktopové operační systémy ovládané dotyky. Protože podle zájmu o Windows 8 to na příliš velkou slávu nevypadá a zájem o chystané Windows Blue je nejistý. 25% penetrace trhu v roce 2016 je navíc tak nízká, že pravděpodobně nepřesvědčí vývojáře, aby pro dotykové rozhraní optimalizovaly primárně svoje aplikace a lze zatím počítat, že dotyková obrazovka u notebooku bude spíše nepodstatným doplňkem než nutností.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz