Silvermont: Nová krev pro procesory Intel Atom

Albert Ryba | 07.05.2013 | Hardware | 1 komentář

Společnost Intel představila svou novou úspornou mikroarchitekturu označovanou kódovým názvem Silvermont, která bude využita v budoucích generacích procesorů Atom. Ostatně bylo už na čase, protože stávající úsporná architektura Intelu nabízí beznadějně nízký výkon ve srovnání s mainstreamovými produkty.

Nová architektura je zaměřena zejména na nízkoenergetický provoz v tržních segmentech od chytrých telefonů až po datová centra. Silvermont tak má sloužit jako základna pro širokou škálu produktů, které začnou být uváděny na trh v druhé polovině letošního roku a které budou vyráběny za pomoci 22nm technologie Tri-Gate SoC.

Poměr výkonu a spotřeby opět vylepšen

Mikroarchitektura Silvermont má nabídnout – jak jinak – zejména lepší poměr výkonu a spotřeby než stávající architektury. Její design nabízí podle zástupců Intelu lepší podporu pro dynamičtější rozsah a bezproblémovou škálovatelnost výkonu a spotřeby. Konkrétně by měl Silvermont nabídnout trojnásobný výkon oproti stávající generaci procesorů Intel Atom, anebo stejný výkon na jádro při 5krát nižší spotřebě.

Mezi další vlastnosti mikroarchitektury Silvermont patří například vysoká optimalizace pro aplikace využívající jedno jádro, podpora až osmi jader na jednom čipu, nové IA instrukce a technologie pro vyšší výkon, virtualizaci a správu bezpečnosti pro podporu širokého spektra produktů a nebo rozšíření funkcí pro správu napájení včetně nové, inteligentní technologie „burst”, úsporných C stavů a dynamičtějšího rozsahu využívajícího 3-D transistory Intel. Intel Burst Technology 2.0 nabízí podporu jak pro jedno jádro, tak pro více jader a nabízí rychlé reakce pro úsporu energie.

Silvermont bude sloužit jako základ pro celou vlnu produktů vyrobených technologií 22nm, které by se na trhu měly objevit v průběhu roku. Nová architektura přinese zejména výrazný nárůst výkonu na watt, což se odrazí v lepších schopnostech reakce konkrétních výrobků.

Produkty s architekturou Silvermont

Chystané produkty postavené na architektuře Silvermont jsou zatím známé pod kódovými názvy Bay Trail, Merrifield, Avoton a Rangeley. Každý z nich je přitom zaměřen na jiný segment trhu.

Čtyřjádrové SoC procesory “Bay Trail” by se na trhu měly objevit na podzim v tabletech a očekává se, že  více než zdvojnásobí výkon aktuální generace tabletů. Díky flexibilitě Silvermontu budou verze platformy „Bay Trail” použity v tržních segmentech, jako jsou low-endové laptopy nebo desktopy v inovativních provedeních.

Intel „Merrifield” bude k výrobcům expedován do konce roku. Oproti současným produktům umožní vyšší výkon a delší životnost baterie a rovněž nabídne podporu pro kontextově nebo osobně orientované služby, velmi rychlé připojení pro streaming z webu a lepší zabezpečení dat, zařízení i soukromí.

Intel „Avoton” nabídne vysokou energetickou účinnost a vynikající výkon na watt pro mikroservery, úložná zařízení a škálování pracovních úkolů v datových střediscích. „Avoton” je SoC druhé generace procesoru Intel Atom a nabízí plnohodnotný serverový výkon, včetně 64bitového provozu, oprav špatného kódu, virtualizačních technologií a softwarové kompatibility.

„Rangeley” je  zaměřen na síťovou a komunikační infrastrukturu, zejména na nižší až střední routery, switche a bezpečnostní aplikace. Oba produkty by se měly na trhu objevit v druhé polovině roku.

1 komentář u článku “Silvermont: Nová krev pro procesory Intel Atom”

  1. hex napsal:

    Toto ovšem tvrdí samotný Intel, vsadím se, že v praxi bude nárůst výkonu tak 10 % max, jak je u Atomů již zvykem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz