Více než třetina disků prodaných v roce 2017 bude SSD

Albert Ryba | 09.05.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Prodeje SSD (solid state drives, tedy paměťových disků s NAND flash čipy) podle analytické agentury IHS konečně naberou na obrátkách. Zatímco v roce 2012 se jich po celém světě prodalo jen 31 milionů kusů, v roce 2017 by to mělo být již 227 milionů. To má již být více než třetina ze všech prodaných disků.

Naopak klasické pevné disky čeká mírný pokles a v roce 2017 se jich podle prognózy IHS po celém světě prodá již jen 410 milionů oproti 475 milionům v roce 2012. Meziročně tak má jít o průměrný pokles o 2,9 %, zatímco SSD budou zažívat meziroční růst za toto období o 48 %. Více viz graf pod článkem.

Fang Zhang, analytik IHS zaměřený na úložné systémy, vysvětluje tuto změnu nárůstem využití SSD zejména v ultraboocích a dalších tenkých počítačích. Díky tomu přinesou kombinaci rychlosti a efektivity v této kategorii přístrojů. Zájem o ultratenké přístroje bude navíc v následujících letech růst a jejich výrobci se budou snažit přetáhnout uživatele od tabletů a smartphonů.

SSD zažijí hvězdný nástup

Nicméně SSD se v následujících letech stanou i mnohem atraktivnější pro výrobce běžných PC, neboť cena NAND flash čipů bude nadále klesat a rostoucí prodeje ji pomohou ještě výrazněji stlačovat. Díky tomu se rozdíl v ceně za gigabajt mezi SSD a HDD bude stále zmenšovat, zejména ve srovnání s nízkokapacitními pevnými disky, jejich využití bude postupně již postrádat smysl. SSD se díky tomu stanou mnohem dostupnější a budou moci být nasazovány i v situacích, kdy by o nich v současnosti nebylo ani uvažováno a definitivně se tak stanou mainstreamem.

Zatímco v roce 2012 SSD tvořily zhruba 6 % celosvětového trhu s disky, v roce 2017 to má být již 36 %. Naopak podíl HDD logicky klesne z 94 % na 64 % a bude se pak i nadále snižovat. To bude spojeno i s poklesem obratu výrobců pevných disků, který má již letos klesnout na 26,4 miliardy dolarů oproti loňským rekordním 30,6 miliardám (tato částka je spojena s rekordními prodejními cenami díky záplavám v Thajsku). Naopak výrobci SSD v roce 2017 utrží 22,6 miliardy dolarů, což bude téměř stejně jako výrobci HDD, kteří by měli dosáhnout obratu 23,5 miliardy.

Pevné disky neodejdou do ústraní

Nicméně Fang Zhang poznamenává, že definitivní konec HDD je stále v nedohlednu a SSD tento typ úložných médií nemůže zcela nahradit, zejména v situacích, kdy je potřeba ukládat velké objemy dat, ke kterým není obvykle tam často přistupováno. Spíše než o náhradu tak půjde o nasazení vhodnější a relevantnější technologie pro určitou situaci, zatímco dříve vše pokrývaly jen klasické pevné disky. HDD se tak stanou důležité zejména pro nasazení v oblasti cloudových řešení, zálohování a uchovávání digitálního mediálního obsahu.

Očekává se, že například Western Digital uvede v dohledné době 5TB disky využívající novou technologii helium a které nabídnou další zlepšení v oblasti úložné kapacity a spotřeby. Prostor pro inovace skrývají i tzv. hybridní disky kombinující klasické magnetické plotny a čipy SSD.

Naopak optické mechaniky se ale oproti pevným diskům blíží konci svého využití v IT a zatímco loni se jich celosvětově prodalo 287,4 milionů kusů, letos to bude jen 262,6 milionů a v dalších letech budou poklesy pokračovat. V roce 2017 pak bude obrat na tomto segmentu trhu již zhruba poloviční oproti loňskému roku.

ssd-prodeje

Prodeje HDD a SSD v letech 2012 až 2017. Zdroj: IHS, květen 2013

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz