Windows Blue budou pro uživatele Windows 8 zdarma

Albert Ryba | 15.05.2013 | Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft potvrdila, že nová verze OS Windows opravdu ponese oficiální název Blue a že bude k dispozici zdarma pro stávající uživatele Windows 8 a RT. Jak je vidět, půjde tedy opravdu primárně o aktualizaci než o zcela nový produkt.

Microsoft ani toto nepopírá a označuje Windows Blue jako verzi 8.1, což už se podařilo zjistit všem, kdo se dostali k uniklým imagům vývojové verze tohoto systému. Zatím není ale jasné, zda u Windows Blue zůstanou zachovány i stávající edice (Home, Pro, Enterprise a Windows RT, které ovšem nejsou přímou součástí rodiny Windows 8) a nebo zda přijde nějaké další sjednocování a zjednodušování.

Kdy se dočkáme Windows Blue?

Microsoft plánuje finální verzi Windows Blue po jejím dokončení distribuovat uživatelům Windows 8 a Windows RT přes on-line obchod Store, který v současnosti obsahuje zhruba 70 000 aplikací pro nové „moderní“ rozhraní, které pravděpodobně stojí na neúspěchem nového systému na trhu.

Microsoft dále potvrdil, že Windows Blue budou na trhu k dispozici ještě před vánoční sezónou 2013, přičemž do výroby by měly být poslány v srpnu. Veřejného preview by se pak zájemci měli dočkat koncem června. K jeho uvolnění pravděpodobně dojde v době konání vývojářské konference Build, jejíž termín je naplánován na 26. – 28. června 2013 a uskuteční se v San Francisku.

Změní Microsoft svůj přístup

Zatím nepadly žádné informace ohledně cen Windows Blue a není jasné, zda Microsoft plánuje stávající ceny snížit nebo nikoliv. Stále více komentátorů totiž tvrdí, že cenový model Microsoftu se stává v současnosti již neudržitelným a že to, co fungovalo před několika lety, se nyní stává neživotaschopné. Sám Microsoft ohledně Windows Blue tvrdí, že má jít o sadu aktualizací, které si vyžádali sami uživatelé a které jsou připraveny na nasazení.

Zda ale zareaguje i na žádost trhu po nižší ceně není jasné. Spekuluje se hlavně o přidání tlačítka Start, které bylo z Windows 8 násilně odstraněno a na jehož doplnění existuje řada neoficiálních utilit. Windows Blue by také údajně měly umožnit nabootovat rovnou do klasické pracovní plochy a vyhnout se nutnosti proklikat se „moderním rozhraním“ pokud o to uživatel nestojí. I tuto funkci lze u stávajících Windows 8 neoficiálními úpravami snadno vynutit. Řada komentátorů ale hovoří o tom, že to nestačí a že drobné úpravy rozhraní nepomohou Microsoftu dostat se ze situace, v níž se nachází. Více viz článek Analytici: Windows Blue zájem o nová PC nezvýší.

Například Tami Reller, finanční ředitel Microsoftu, oficiálně prohlásil, že tým Windows potřebuje naslouchat partnerům a uživatelům v tom, co by chtěli. Nicméně minulost již mnohokrát ukázala, že  v případě Microsoftu tomu bylo přesně naopak a že se snažil uživatelům nadiktovat co by měli chtít a výsledkem pak byla taková reakce, jaká přišla například v souvislosti s Windows Vista, Windows 8 nebo třeba s rozhraním Ribbon v Office, které má stále řadu (ignorovaných) odpůrců. Stejně tak Microsoft zcela jistě nevyslyší ani žádost o prodloužení podpory stále velmi hojně používaných Windows XP, což nasvědčuje tomu, že jeho naslouchání potřebám má svoje výrazné meze.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz